Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Restorasyon Ramazan’dan sonra - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Restorasyon Ramazan’dan sonra 8.5.2018 - 13:26:44
Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Vakıf Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen çelenk töreninde yaptığı konuşmada, Selimiye Camii restorasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güneren, Selimiye Camii restorasyonunun Ramazan ayının ardından başlayacağını açıklayarak; “Selimiye’yi restorasyon sürecinde ziyarete ve ibadete kapatmamız söz konusu değildir. Bir taraftan ziyaret veya ibadet edilebilecek, diğer yandan da çalışmalarımız devam edecektir” dedi.Restorasyon Ramazan’dan sonra
Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirdiği çelenk töreni ile Vakıf Haftası kutlamalarını başlattı. Törene Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ile kurum temsilcileri katıldılar. Tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in Vakıf Haftası mesajları okundu. 
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren yaptı. Güneren, konuşmasında Vakıf Haftası’nın 2018 yılında 7-13 Mayıs tarihleri arasında kutlandığını belirterek; “Vakıfi bir iyilik ve merhamet hareketidir. Bunun yanında bir medeniyetin inşa ve ihya çabasıdır. Getirisi hayatta iken devam eden ve ölümle de sınırlı olmayan bir uygulamadır. Vakıf hizmetleri ve eserlerine bir göz attığımızda; tarihi süreçte vakıfların, Farabi’nin belirttiği ‘Faziletli ve Erdemli’ şehirler inşa ederek, her dine, ırka, mezhebe mensup insanların birlikte barış ve güven içerisinde yaşatılmasını hedeflediğini görürüz” ifadelerine yer verdi.
“Dünyanın en güzel şehirlerinden”
Güneren, konuşmasında Vakıfların hedeflerinin en isabetli tutturulduğu şehirlerden birisinin Edirne olduğunu belirterek; “Ecdat, bu güzel şehirde, Edirne’mizde dünyanın şüphesiz en güzellerinden diyebileceğimiz çok sayıda eseri inşa ederek Farabi’nin dediği gibi faziletli ve erdemli şehri oluşturmuştur. Selimiye, Eski Cami, Üç Şerefeli, Alipaşa, Bedesten, Arasta ve daha niceleri bu erdemli şehrin birer önemli ögesi durumunda” dedi.
Vakıflarda tema kadınlar
Vakıf Haftası’nın her yıl farklı bir tema ile kutlandığını söyleyen Güneren; “Bu yılki temamız ‘Vakıf Kuran Kadınlar’dır. Osmanlı’dan önceki Emevi, Abbasi, Memluklu, Eyyubi, Selçuklu gibi İslam medeniyetlerinin hakım olduğu coğrafyada kadınlar tarafından çok sayıda vakıf kurularak; sağlık, eğitim, dini, sosyal ve kültürel birçok alanda sayısız hizmetler yerine getirilmiştir” sözlerine yer verdi.
Vakıflarda kadının rolü
Osmanlı coğrafyasındaki kadınların da çok sayıda vakıf kurarak toplum hayatında çok önemli roller üstlendiğini belirten Güneren; “Bu kapsamda birkaç örnek vermek gerekirse; Kıbrıs’ta kurulan ve vakfiyesi günümüze ulaşan 763 adet vakfın 300 adedi kadınlar tarafından kurulmuştur. İstanbul’da ise kadınlar tarafından kurulan 6 bin 175 adet vakıf bulunduğunu belgeler bize göstermektedir. Şemsi Tebirizi’nin o güzel ifadesini hatırlayacak olursak; ‘Kadın bilmeyene nefs, bilene nefes’tir. İşte kadınlarımızın eli vakıflarımıza da değmiş ve Gezher Nesibe Darüşşifası, Bezmi Alem Valide Sultan Hastanesi gibi onlarca sağlık kurumu, yüzlerce okul, sayısı bine yaklaşan imarethane ve benzeri tesisler imar olunarak halkın eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi temel ihtiyaçları yüzlerce yıldır karşılanmış ve halen karşılanmaya devam etmektedir” dedi.
40’a yakın eserde çalışma
Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün faaliyetleri ile ilgili de bilgiler veren Güneren; “Şu anda sorumluluk alanımızda bulunan Edirne ve Kırklareli’de 40’a yakın eserde restorasyon, basit onarım ve projelendirme çalışmalarımız sürüyor. Büyük, küçük demeden tüm eserlerimiz üzerinde gerek proje üretimi, gerekse basit veya kapsamlı onarımlar gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra yaklaşık 700 kişiye kuru gıda yardımı yapılmakta, 110 civarında ihtiyaç sahibine muhtaç maaşı verilmekte, ilk, orta, lise ve üniversite düzeyinde yaklaşık 250 öğrencimize burs imkânı sağlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.
Selimiye restorasyonu başlayacak
Güneren, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün en görünür alanının restorasyonlar olduğunu söyleyerek; “Son dönemde Edirne’de ihyası gerçekleştirip ibadet ve ziyarete açılan; Hasan Sezai Dergahı, Medrese Ali Bey Camii, Büyük Edirne Sinagogu, çalışmaları halen devam etmekte olan Saatli Medrese, Enez Fatih Camii, Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı, Kırklareli Demirköy Dökümhane Mescidi yaptığımız çalışmalardan sadece birkaç tanesidir. Bu bağlamda; büyükçe bir parantez de Selimiye Camii için açmak istiyorum. Son birkaç yıldır sürdürdüğümüz proje temin işimiz tamamlandı ve ilgili Koruma Kurulundan gerekli bütün izinler alındı. Ramazan ayının sonrasında Selimiye Camii’nde restorasyon uygulamasına başlayacağız. Bu konuda çok titiz çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Cami ile ilgili bütün işlemler, oluşturduğumuz bilim kurulunun görüşleri dikkate alınarak ve Koruma Kurulunun bilgisi dâhilinde yürütülmektedir. Sadece yurdun değil, dünyanın çok çeşitli yerlerinden ziyaretçisi olan, dünya mirası Selimiye’yi restorasyon sürecinde ziyarete ve ibadete kapatmamız söz konusu değildir. Bir taraftan ziyaret veya ibadet edilebilecek, diğer yandan da çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Çeşitli etkinliklerle kutlanacak
Vakıf Haftası içinde çok sayıda etkinlik düzenleyeceklerini açıklayan Güneren; “Vakıflar Genel Müdürlüğü projesi olan Masalcı Vakıf Dede Müzikli Çocuk Tiyatrosu, çeşitli okullar ve vakıf eserlerimizde sergilenecek. Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun katkılarıyla bu akşam (dün) II. Beyazıt Külliyesi İmarethane Bölümü’nde Osmanlı’dan Cumhuriyete Kadın Bestekâr eserlerinin seslendirileceği bir konser verilecek. Hafta boyu çeşitli konferanslarımız, sergilerimiz olacak” sözlerine yer verdi.
Anneler Günü’nü kutladı
Güneren, konuşmasının sonunda Vakıflar Haftası’nın 2018 yılı teması olan ‘Vakıf Kuran Kadınlar’ temasına farklı bir açıdan da dikkat çekerek; “Unutulmamalıdır ki en büyük vakıf kurucusu her birimizin annesidir. Annelerimiz, bizi dünyaya getirirken, bizleri büyütürken, her türlü ihtiyacımızı yüreğini ortaya koyarak karşılarken adeta kendisini, bizlere vakfetmektedirler. Ne güzel bir rastlantıdır ki bu seneki Vakıf Haftası’nın son günü, Anneler Günü’ne denk gelmektedir. Bu vesile ile bütün annelerimizin ellerinden öpüyor, hayatta olmayanlara da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Güneren’in konuşmasının ardından tören sona erdi. 


Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1027 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.