Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
FLORENCE NİGHTİNGALE - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Filiz Mandacı
Filiz Mandacı Filiz Mandacı
filizy63@hotmail.com
FLORENCE NİGHTİNGALE 8.5.2018 - 13:11:51
Sevgili okur, size bugün Florence Nightingale adlı hemşireden bahsetmek istiyorum, nam-ı diğer Lambalı Kadın.Bugün 10.sınıflarda Kırım Savaşı konusunda ondan bahsederken aranızda hikâyesini bilmeyenler olabileceğini düşündüm. Benim yaptığım popülizmi bir kenara bıraksak bile okuduğunuza değecek bir hikâyedir efendim…
Kahramanımız Florence, ismini İtalya’nın Floransa şehrinden almış. Sonuçta bedava. Yok canım orada doğmuş, o yüzden. Ailesi paraya para demeyen bir aileymiş. Ne dediklerini bilmiyorum ama bizim buralarda bu tip aileler için “bok gibi para var onlarda” denir. Kızımız müthiş zeki bir kız, iyi bir matematik eğitimi alıyor, gel gör ki bu matematikle insanlık için ne yapacağını (henüz) bilmiyor! Varsa yoksa insanlık…Ayol, otur evinde zengin zengin, yok! İlla insanlık. Babası da alamıyor önünü. 31 yaşındayken Amerikalı ilk kadın doktor Elizabeth Blackwell ile tanışan Florence, sağlık sektörünün insanlığa faydalı olabileceği en güzide iş kolu olduğuna ikna olup hemşire olmaya karar veriyor. Verdiği karar otuzlu yaşlarına yani tam da babasının “artık bu kız evde kaldı, ne hali varsa görsün” diye düşünmeye başladığı yıllara denk gelince önünde kimse duramıyor. Neyse efendim, gündemi de takip eden bir hemşiremiz olan Florence, bir gün gazete okurken bir ilan görüyor. Bu ilan o sırada Kırım’da savaşmakta olan askerlere bakım vermek isteyen gönüllü kadınları çağıran bir ilan. Bakım vermek derken öhöm tıbbi bakımdan bahsediyoruz burada seni kötü niyetli okur! Sonra, Florence sen gel kendini İstanbul’da Selimiye Kışlası’nda bul! 
Bazı insanlar vardır, girdikleri ortamı ışığa boğar. Dokunduğu şeyi değiştirir. İşini severek, adanarak yapar. Florence hemşiremiz de onlardan biri. Hastaneye dönüştürülmüş kışladaki asker ölümleri o gelince %42’den %2’ye düşüyor. Kanalizasyonu yirmiye yakın kere temizletip, hastanenin hijyen koşullarını arttırınca enfeksiyonlarda dolayısıyla an kayıplarında inanılmaz bir azalma oluyor. Bunun yanında Florence hakikaten “bakım veriyor”. Geceleri dahi elinde lambasıyla yaralı askerler arasında dolaşıp, onların acılarını dindirmekle meşgul oluyor. Hastanedeki doktorlardan bir kaçı bu başarıyı sahiplenmek istese de hemşiremiz nihayet matematik bilgisini konuşturarak konuyu kapatıyor. Florence, büyük veri tabloları oluşturup, hem cephedeki hem de mevcut hastanelerdeki tüm sağ kalma/ölüm oranlarını istatistiğe dökünce söylenecek söz kalmıyor. Varsa ancak “helal olsun” denilebilir :) Savaştan sonra İngiltere’de dünyanın ilk modern sivil hemşire okulunu açıp, Profesyonel Hemşirelik Vakfı’nı kuruyor. 12 Mayıs doğum günü aynı zamanda Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanır. Kutlu olsun.  Benim yazdığım bu öğreni de kadının ruhuna fatiha niyetine geçsin :)
Not: Tarih bilgisi az olan ve ne işi var elin İngiliz’inin Kırım Savaşı’nda diye soran olursa elin Amerika’sının Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da ne işi varsa öyle bir iş. Tamamen duygusal.
Not2: İş bu vesileyle tüm hemşirelerin gününü şimdiden kutluyorum. Başta görümcesi olduğum gelinimiz olmak üzere, çünkü o da bir başka Florence hayatımızda…Kaynak: Filiz Mandacı 4748 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu yazıya toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE 1.8.2018
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR 25.6.2018
BAZI FARKINDALIK ANLARI 19.6.2018
BABAMA BENZEYEN ADAM 11.6.2018
GEREKTİĞİ KADAR YAŞAMAK 4.6.2018
Hakkını arayamayanlar ülkesi 28.5.2018
AÇ AÇ, YABANCI DEĞİL, BENİM 24.5.2018
Çift Kutuplu Anneme 14.5.2018
FLORENCE NİGHTİNGALE 8.5.2018
Bize dair 30.4.2018
BİR KORSANIN AŞK VE İNTİKAM HİKAYESİ: RODOS’UN FETHİ 23.4.2018
Çılgın kalabalıktan uzak 16.4.2018
Mekan savaşları 9.4.2018
Kimse ve biri 3.4.2018
KEDİ MERAKTAN ÖLÜR MÜ? 26.3.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Özçakır’dan acı haber
Özçakır’dan acı haber
S.S. Edirne Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yön..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.