Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
UCUZ KÜLTÜR OLUR MU? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
UCUZ KÜLTÜR OLUR MU? 3.5.2018 - 13:59:05
Bu sorunun yanıtı da kendi kadar kısa: Ucuz insan olursa ucuz kültür de olur elbette. Belediyelerin kültürü desteklemek adına yaptıkları vahim bir hata var. Konser ve müzik etkinliklerini “bedava” yapmak. Kısıtlı kaynaklarını oldukça ciddi maliyeti olan konserler için tüketmek konusunun bir başka önemli sonucu daha var. Kültür ve sanatın ucuz, bedel ödemeden sahip olunacak “kolay” etkinlikler olduğu yönünde bir algı yaratması. Bunun sonucunda da sanatın ve sanatçının değersizleştirilmesine isteyerek ya da istemeyerek alet olunması kaçınılmaz.
PANKART CENNETİ EDİRNE
Edirne son yıllarda isteyenin istediği yere, istediği biçimde, istediği kadar duyuru, pankart asabildiği bir kent haline geldi. Hoşgörü sınırlarını zorlayan görsel kirlilik anlaşıldığı kadar yetkilileri pek ilgilendirmiyor. Kurumsal kutlamalarda bile belli yerlere, sınırlı sayıda pankart asıldığı günler oldukça geride kaldı. Sağlık, eğitim, kültür ve sanat hatta ticaret konusunda, özetle her konuda derdinizi anlatmanın yolu bir duvar bulup oraya istediğiniz büyüklükte bir pankart asıvermek. O zaman billboardlar ve raketboardlar neden var bu şehirde bilemiyorum.
BELEDİYE ENCÜMENİ NE İŞ YAPAR?
Belediyenin reklam, ilan yönetmeliğine uygun olmayan bu pankartlar ile ilgili ne yapılması gerekir? Elbette bir tutanak ile ceza kesilmesi için Belediye Encümeni’ne gelmesi gerekir konunun. Hepsi ile ilgili tutanak gidiyor mu encümene, hiç sanmam. Tümü ile ilgili tutanak geliyor ve hepsine yasa ve yönetmeliklerin gerektirdiği ceza veriliyorsa sorun yok. Ancak içlerinden birkaç tanesi keyfi olarak cezalandırılmak üzere gündeme geliyorsa Belediye Encümeni iki yol izleyebilir. Birincisi daha önceleri birlikte iken yaptığımız gibi cımbızlanarak getirilenlere ceza vermeyi reddeder ve tümünün önlerine getirilmesini talep edebilir. Bu yasal ve onurlu bir davranış olur. İzlenecek diğer yol ise “seçilerek” önlerine getirilmiş ilanlar için ceza kararı alabilir. Böylece emirleri yerine getiren kapıkulları olurlar. Seçim elbette karar veren üyelerin, ancak bir gün neden bu karar alındı dendiğinde boynu bükük olmamak için gerektiğinde yönetenleri uyarmak da önlerinde bir seçenek, benden hatırlatması.
KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ OLMA YOLUNDA EDİRNE
Son yıllarda özel organizasyonlar ile ülkemizde, hatta uluslar arası düzeyde başarılı birçok sanatçı ve sanat etkinliğini izlemek olanağı buluyoruz. Bu tür organizasyonların zorluğunu, maddi risklerini biliyorum. Bu koşullarda cesaretle etkinlikleri sürdüren kişi ve kuruluşları da alkışlıyorum. Edirne onlar sayesinde bir kültür ve sanat şehri olma yolunda ilerliyor. Kentimizi yönetenlerin de aynı duyguları paylaşıyor olması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ne yazık ki öyle değil. Aslında yapılan etkinliklerin duyurulmasında biraz yardımcı olsalar ülke düzeyinde katılımlarla her birinin festivale dönüşmesi olanaklı. Örneğin zaten kapasite sorunu yaşadığımız Kırkpınar tanıtımı için diğer illerde yaptığımız tanıtımı bu etkinlikler için yapsa Sayın Belediye Başkanı daha anlamlı olmaz mı? Ancak arada bir fark var Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile adınız yan yana olduğunda o sizi meşhur eder, önemli olan da o. Yoksa Kırkpınar döneminde Edirne’ye daha fazla insan gelmesi kimsenin yararına değil.
KIRKPINAR, KAKAVA VE FESTİVALLER
Başta Kırkpınar ve Kakava olmak üzere festivallerde işin maddi manevi büyük yükü Edirne Belediyesi’nin omzunda. Bunu hafifletmenin yolu o dönemlerin etkinliklerini diğer kurumların veya özel sektörün üstlenmesi. Bu hem maddi açıdan rahatlama getirir, hem de festivallerin daha renkli, değişik kesimlere hitap eder hale gelmesini sağlayabilir. Hatta yeni festival organizasyonlarının tamamı kamu dışında organize edilebilir ve bu kadar ilgi gören etkinliklere katılım ücretli hale getirilebilir. Daha somut bir öneri ile bitireyim: Kakava için gelen katılımcılardan ücret almanın bir yolu bulunabilir. Örneğin festival alanına giriş bileti konaklama tesislerinin promosyonları arasına girebilir. Artık turizmde harcayan değil kazanan olma zamanı gelmedi mi sizce de? Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 524 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.