Edirne -4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Selimiye çukurunda turizm - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
Selimiye çukurunda turizm 26.4.2018 - 11:25:05
“Nedenbukadargürültüyaptığımısanırımherkesanladı.Geç mi kalındı derseniz: Evet hem de çok.Tartışarak uzlaşmak ile, "iyi geçinme" niyetiyle teslim olmak arasındaki farkı bir kez daha yaşayarak gördük.Artık orası çukur değil, arkeolojik kazı alanı hiç değil. Yeni Vakıflar AVM hepimize hayırlı olsun. Hayali bir proje ve yepyeni malzeme ile yapılacak taklit binamız için son bir adım kaldı. Milletvekilleri, siyasiler, bürokratlar aynı sesi çıkarmazsa işimiz çok zor.
Bu hafta yazmayı düşünmemiştim. Geçen hafta yazdığım gibi Cidde`deyim.”
Geçtiğimiz hafta başladığım yazıyı bitiremedim. İngilizce ve Arapça dışında bir klavye bulamayınca yazmayı beceremedim ve o noktada bıraktım.
Turizm Haftası kutlanıyor okuyorsunuz. İçinde önemli etkinlikler de var, içi boş demeçler de. Özellikle Valilik, Belediye, Vakıflar, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odalarının harcamaları ile konuştuklarının oranlarını merak ediyorum. Hala milyonlarca turist söylemi devam ediyor, her etkinlikte gerçek dışı sayılar  dile getiriliyor. 
Somut bir örnek: Kakava Şenlikleri için hangi kuruluş ne kadar tanıtım harcaması yaptı. Etkinliklerin maliyeti ne kadar ve kjm ne kadarını karşılıyor? Bunu bilmeden daha fazla yorum yapmak da istemiyorum. Ancak bunu bilmek de hakkımız ve açıklama bekliyorum.
UNESCO Dünya Mirası Selimiye Camisi ve Külliyesi’ne zarar vererek mahya asmak konusu yine gündemde. Hatta bu konuda zemin yaratmak için gazetelere ısmarlama haber yazdırılmaya bile başladı. Bunun suç olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum, hesabını vermek zorunda kalacağınız bu eylemi hiçbir özürle geçiştiremezsiniz.
Edirne Sarayı alanının bir ören yeri olarak düzenlenerek korumaya alınması geç kalınmış ancak çok doğru bir karardır. Tavuk ormanı da Saray’ın Has Bahçesi olarak aynı kapsama alınmalı er meydanının taşınması sağlanmalıdır. Edirne Balkan Şehitliği’nin yer seçimi de son derece yanlış olmuştur. Nitekim şu anda ziyaret edilememesi gibi bir sorun ile karşı karşıya bulunmamız konuyu yeniden ele almamızı gerektirmektedir. Şehitlere saygıyı yanlış yer seçimi yapanların hatalarını örtmek için kullanmak daha büyük bir yanlış olacaktır. Bir an önce yeni bir yer seçimi yapılarak şehitlerimizin anısına yakışır bir eser ortaya çıkarılmalıdır.
Ayağımın tozuyla birkaç başlıktan bahsettim. Daha fazla da yazmak içimden gelmiyor bu konularda.
Geçen hafta iki günü Cidde’de, iki günümü de Medine’de geçirdim. Cidde Belediye’sinin daveti ile bulunduğum Suudi Arabistan’da tarihi kent merkezi Al Balad konusunda inceleme ve görüşmeler yaptım. Mekke’nin kapısı diye adlandırdıkları liman kenti Cidde’de de turizmi nasıl geliştirebiliriz tartışması var. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Al Balad ile ilgili önerilerimi sözlü olarak ilettim. Önümüzdeki günlerde yazılı raporumu ileteceğim ve şartlar uygun olursa yürütülecek projenin sorumlusu olarak görev yapacağım.
Medine’de Al Haram her yıl on milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor. Mekke’de Kabe çevresindeki yapılaşmanın getirdiği tartışmalar ve olumsuz imajı göz önünde bulunduran Medine yöneticileri kentsel dönüşümü bulunduğu noktada dondurmuş alternatif çözümler arıyorlar. Mescidi Nebevi  ve çevresindeki yapılaşmanın yarattığı sorunların çözümü için Medine Bölge Kalkınma Ajansı devreye girmiş durumda. Al Seeh Mahallesinde yapılacak kentsel dönüşüm için inceleme ve  görüşmeler yaptık.  Ülkemizdeki farklı uygulamaları yerinde görmek için yetkilileri Türkiye’ye davet ettik. Önümüzdeki dönemde o konu da yardımcı olacağım başlıklardan olacak.
Suudi Arabistan önemli bir dönüşüm geçiriyor. Prens Selman’ın özellikle kadınlar konusundaki çıkışları toplumda karşılık bulmuş görünüyor. Bu ülkedeki izlenimlerimi ilk fırsatta gazete için kaleme alacağım.(Murat Savaş’ın talimatı var) Herkes için ilginç olacak başlıklarda buluşmak üzere hoşça kalın.Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 554 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 64
Facebook 84
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 206 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pazar tezgâhı
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Toprak, çocuk, doğa… Çöp
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.