Edirne 17°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
‘EDİWOOD" PROJESİ TURİZM VE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
‘EDİWOOD" PROJESİ TURİZM VE EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK 16.5.2022 - 18:34:14
Batman Valiliğine atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp basın mensuplarıyla Valilik Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. 3,5 yıl boyunca görev yaptığı Edirne’de yapılan ve planlanan projeleri anlatan Vali Canalp, kentte turizm, ulaşım, sağlık, kültür, eğitim ve kalkınma gibi birçok alanda projeler gerçekleştirdiklerini aktardı. ‘EDİWOOD


              Batman Valiliğe atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp Valilik Toplantı Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Vali Canalp, Edirne’de görev yaptığı süre içerisinde planlanan ve gerçekleştirilen projeleri anlattı. Gerçekleştirilen ve planlanan projelerin sunumunu basın mensuplarına yapan Vali Canalp, kentte turizm, ulaşım, sağlık, kültür, eğitim ve kalkınma gibi birçok alanda projeler ürettiklerini ve yaptıklarını ifade etti.

                3 nehir 1 şehir projesinin Edirne’nin vizyon projesi olduğunu söyleyen Vali Canalp, projenin gerçekleştiğinde diğer illere örnek olacağını belirtti.

                İl, ilçe, merkez ve köylerde yaşayan çocukların eğlenceli vakit geçirmesi için çocukoyun grubu projesini yaptıklarını ifade eden Vali Canalp, sporun tam olarak yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları Edirne’nin sağlayacağını dile getirdi. Bu kapsamda 740 adet çocuk oyun grubu kurduklarını açıklayan Vali Canalp, yetişkin vatandaşlar için 603 fitness grubunu hayata geçirdiklerini söyledi.

"254 köy 8 ilçe 7 belde ziyaret ettik"

Görevi boyunca 254 köy, 8 ilçe ve 7 belde ziyaret ettiklerine dikkat çeken Vali Canalp, 150 adet köy ürünlerinin satışının yapılacağı yer oluşturduklarını, 130 köy camisinin bakım ve onarımının yapıldığını, 71 köye ise çok amaçlı salon yaptıklarını belirtti.

"8 İlçe'de aşevi hizmeti 6 İlçe'de yeni aşevi kurduk"   

Geniş kapsamlı hizmet verebilen başka bir il olmadığını söyleyen Vali Canalp, "Haftada 6 gün3 çeşit sıcak yemek hizmeti veriyoruz. Edirne bu konuda Türkiye’de tek il"Dedi.

Balkan ülkelerinde ki Bektaşi vatandaşlarımızın yapılan Cemevi’nden faydalanacağını belirten Canalp,"Kamu kaynakları ile yapılan ilk cem evi Musulcu köyünde yer alıyor. Meriç Nasuhbey konaklamalı bir cem evi yapacağız.Vatandaşlarımız faydalanmış olacak"şeklinde konuştu.

“Edirne müzelerin başkenti olacak”

Fatih Sultan Mehmet müzesininaçıldığı günden bu yana ziyaretçi rekoru kırdığını ifade eden Canalp, “Necmi İğe Evi Etnografya müzeside yoğun ilgi görüyor.Burada nikâh hizmeti de veriliyor.Padişahlar Tarih Şeridi müzesi Türkiye'de ki en iddialı müzelerden olacak.36 Osmanlı padişahı burada sergilenecek. Tarihte kurulmuş Türk devletleri müzesi Otağ-ı Hümayunda bu müzenin içerisinde yer alıyor.Mimar Sinan ve eserleri müzesini de hayata geçirerek Türkiye'de tek olan bir müze hâline getireceğiz” dedi.

 "Doğa ve böcek müzesi çalışmaları devam ediyor"

Doğa ve böcek müzesindebirçok farklı türde canlıların yer alacağını belirten Canalp," 310 böcek 37 balık 10 iki ayaklı hayvan 14 yılan 11 kertenkele 4 kaplumbağa ve 170 kuş türünün kurutulmuş hallerini görebilecekler. 83 ayrı türde 150 den fazla hayvan tahnit edilmiş şekilde hazırlandı ve yapımı hızlı şekilde devam ediyor"şeklinde konuştu.

Edirne Devlet Tiyatrosu’nu 4 ay içerisinde hayata geçirdiklerini hatırlatan Vali Canalp, tiyatroya yoğun ilgi olduğunu ve Edirnelilere çok yakıştığını dile getirdi.

Makedon kulesinin bir müze haline getirileceğini söyleyen Canalp, ziyaretçilerin Edirne’nin tüm tarihi geçmişini aşağıdan yukarıya doğru görme imkanı yakalayacaklarını aktardı.

"Kadın eliyle gezen tavuk projesini gerçekleştirdik"

Edirnelilerin kendi köy tavuğundan yumurtalarını yiyebilmelerini istediğini söyleyen Canalp, “350 kadınımızı tespit ettik ve her birine 105 adet atak yumurta tavuğu hediye ettik. Günlük ortalama 105 tavuktan 70-85 arasında yumurta alıyor” ifade etti.

Türkiye'nin en iddialı Motokros pistinin Musabeyli korosunda yer alacağını vurgulayan Canalp," Motokros spor kompleksi hem karavan kamping hem de çadır kamping alanı olarak yer alacak. Burası da bitince Edirne olarak sporda iddialı hale geleceğiz."Dedi.

"Çocuk trafik eğitim parkında eğitimler veriliyor"

Çocuk trafik eğitim parkında itfaiye, AFAD, 112 Acil Çağrı Merkezi, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından sağlıklı yaşam eğitimi ve çevre bilinci eğitimi verildiğini aktaran Vali Canalp,12 bin 370 çocuğun burada eğitim gördüğünü ve bu sayının her gün artmaya devam ettiğine değindi.

"Eğitimde başarıyı arttırma projesi uygulanmaya başlandı"

‘Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi’ ile tüm devlet okullarının durumlarını takip edebileceklerini söyleyen Canalp, “Her okulu aylık olarak izliyoruz. Okul yükselişte mi ,stabil mi gidiyor, düşüşe mi geçti hepsini görebiliyoruz. Bu proje Türkiye'de ilk defa Edirne'de uygulamaya koyuldu. Değişik adlarda da başka yerlerde uygulanmaya başlandı. Bu eğitimde başarıyı arttırmaya katkı sağlayacaktır” dedi.

Enez Deniz limanı projesinin çiziminin yapıldığını ve yakında ihalesinin gerçekleştirileceği bilgisini veren Vali Canalp, projenin bölgesel olarak çok katkı sağlayacağını dile getirdi.

Vali Canalp, Kapıkule sınır kapısı gurbetçi kuyruklarını sonlandırma projesi kapsamında gurbetçi otoparkı yaptıklarını hatırlattı ve gurbetçilerin geçen yıl sırada en fazla 45 dakika beklediklerini söyledi.

İpsala Sınır Kapısı’nda yapılan tır parkında sona gelindiğini ifade eden Vali Canalp, kaba inşaatı bittiğini ve kuyrukların sona ereceğini belirtti.

Vali Canalp,Türkiye’nin ihracatının arttığını ve bu sebeble Hamzabeyli Sınır Kapısı’na yoğun bir yöneliş olduğuna dikkat çekti.

Edirne’deki sınır kapılarındaki fiziki güvenlik sistemlerini ve sınır güvenlik yollarını yenilediklerini söyleyen Vali Canalp, “Sınır güvenliği arttırıldı ve 100 yılın projesi olan sınır güvenliği projesini hayata geçirmek bize nasip oldu” dedi.

                Türkiye’de arazi toplulaştırmanın en fazla yapıldığı ilin Edirne olduğunu vurgulayan Vali Canalp, “Edirne olarak tek başımıza tüm Türkiye’yi tartarız” ifadelerini kullandı.

Metruk binalarla ilgili tedbir aldıklarını söyleyen Vali Canalp, “597 metruk binayı yıktık.  89 adet metruk binayı da çevreledik. Edirne göçmen hareketliliği bakımından en hareketli illerden biridir. Ama aynı zamanda yerleşik göçmen acısından da Türkiye de en az nüfusa oranla göçmenin olduğu il de Edirne’dir” dedi.

Saros Temiz Plaj Projesi hakkında açıklama yapan Vali Canalp, “Her plajın güvenlik görevlisi ve temizlik personeli oldu. Her yere de çöp kutusu koymak suretiyle o bölgeleri temiz tutmaya özen gösterir hale geldik”şeklinde konuştu.

Karaağaç yolunda yapılacak olan ‘Koku Tüneli’ hakkında detayları paylaşan Vali Canalp, “60 civarında bitkinin ekimi yapıldı. Toplam 100 çeşit parçaparça ekilmiş ve koku veren bitkiler var. Ortada bir de  tünel olacak. Bu da Edirne turizmi için cazip olacak bir proje olacak dikkat çekecek diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Canalp, Keşan OSB’nin bu sene yatırım programına girdiğini ve ilk kazmayı yakın zamanda vuracaklarını aktardı.

İpsala OSB’nin bölgeye faydalı olacağını belirten Vali Canalp, “Buradaki göçü de sonlandıracak bir proje olacak. Diğer köylerdeki insanların da göç etmelerini engelleyecek”dedi.

                Hızlı tren projesi sayesinde Edirne ile İstanbul’un komşu olacağını söyleyen Vali Canalp, “Hızlı tren projesinin Yüzde 80'lik kısmi bitti. Edirne ile İstanbul komşu olacak. Yolcular 1 saat 20 dakika içinde Edirne’ye gelebilecekler”şeklinde konuştu.

                Edirne dizi film platosu projesinin Edirne’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Vali Canalp, “Tanıtımı kapsamında çok yararlı bir proje olacak. "Ediwood" adlı plato ile hem şehrimize ekonomik değer kazandırma tanıtım yapma ve hem de sosyal kültürel gelişimini destekleme amacı güdülmektedir. Edirne için bu proje çok güzel olacak. Tanıtımına büyük katkı sağlar. Edirne’nin turizm ve ekonomisine de muazzam bir katkı sağlayacak”ifadelerini kullandı.

Demirhanlı Sportif Havacılık Pisti hakkında açıklama yapan Vali Canalp, “Bu şekilde hava sporlarını yapacağınız hiç bir örnek yok. Bunu yaptığımız zaman Türkiye’de bir ilk olacak. Eğitim alanları ve pisti oluşturacağız. Proje onayları cıktı. O proje üzerinden bu yarım kalan işi tamamlayacağız. Burayı uçakların da kalkacağı bir yer haline gelmesi de Edirne’nin hava ulaşımını da sağlayabileceği potansiyeli sağlamış olacak. Çift amaca birden hizmet edecektir” dedi.

Vali Canalp, görev süresi boyunca 25 Kasım Stadyumu’nu yenileyemediklerini ve bu projenin içinde ukde kaldığını söyledi.

 

 

 

 Kaynak: Kumru Öngün 1043 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
KIRKPINAR’DA 3 TON ZEYTİNYAĞI KULLANILACAK KIRKPINAR’DA 3 TON ZEYTİNYAĞI KULLANILACAK 29.6.2022
KIRKPINAR’A 3 BİNE YAKIN PEHLİVAN BEKLENİYOR KIRKPINAR’A 3 BİNE YAKIN PEHLİVAN BEKLENİYOR 29.6.2022
YAZ SPOR OKULLARI AÇILDI YAZ SPOR OKULLARI AÇILDI 29.6.2022
ECZACILAR SORUNLARINI ANLATTI ECZACILAR SORUNLARINI ANLATTI 29.6.2022
BAŞPEHLİVANLAR SON YAĞLI ANTRENMANLARINI EDİRNE'DE YAPIYOR BAŞPEHLİVANLAR SON YAĞLI ANTRENMANLARINI EDİRNE'DE YAPIYOR 29.6.2022
KUZU ÇEVİRMECİLER SARAYİÇİ'NDEKİ YERİNİ ALDI KUZU ÇEVİRMECİLER SARAYİÇİ'NDEKİ YERİNİ ALDI 29.6.2022
TURAN AİLESİ, SIRMA İLE İLK TANIŞTIKLARI GÜNÜ UNUTAMIYOR TURAN AİLESİ, SIRMA İLE İLK TANIŞTIKLARI GÜNÜ UNUTAMIYOR 29.6.2022
   YUNANİSTAN'A KAÇARKEN YAKALANAN 2 FETÖ ŞÜPHELİSİ TUTUKLANDI YUNANİSTAN'A KAÇARKEN YAKALANAN 2 FETÖ ŞÜPHELİSİ TUTUKLANDI 29.6.2022
GURBETÇİLER TÜRKİYE'YE ÖZLEMLE GİRİYOR GURBETÇİLER TÜRKİYE'YE ÖZLEMLE GİRİYOR 29.6.2022
ALİ GÜRBÜZ ALTIN KEMERİN EBEDİ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR ALİ GÜRBÜZ ALTIN KEMERİN EBEDİ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR 29.6.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 101
Web Siteleri 156
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 11
Youtube 14


Ankete 424 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.