Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sinan'a saygı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
Sinan'a saygı 12.4.2018 - 10:39:00
Mimar Sinan gündemli etkinliklerin yerel basında oldukça geniş yer aldığını fark etmiş olmalısınız.Hemen tümünde de Koca Sinan farklı yönleri ile ele alınıp kamuoyuna aktarılmıştı. Gerçek bilgi ve belgelerden, efsanelere kadar hakkında konuşulacak  binlerce başlık bulabileceğimiz ustaya saygımızı göstermek elbette görevimiz. Giderek daha yaygın kesimlere erişmesi de sevindirici. Bu gösterişli saygıyı meslek ahlakımızda ve tarihi koruma konusunda da gösterebildiğimiz gün ona layık torunlar oluruz diye düşünüyorum.
Önce bir alıtı ile başlayayım:
“Mimar Sinan’ın İstanbul’u adlı eserin yayın hakları Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na aittir. Eser envanteri ve fotoğraflar ÇEKÜL Vakfı Arşivi’nden derlenmiştir. Kurumun, vakfın ve yayımcının izni olmaksızın alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz. Bu kitaptaki yazı, fotoğraf, harita ve konuların her türlü hakkı mahfuzdur”
Bu not “Mimar Sinan’ın İstanbul’u” adlı kitabın başlangıcında yer alıyor. Yayınlayan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu. Eserin tamamı için: 
http://www.turing.org.tr/assets/upload/sayfa/files/MimarSinan_2016_ORN.pdf
ÇEKÜL’ün İstanbul ile başlayan Mimar Sinan Eserleri’ni konu alan çalışmaları zaman içinde Trakya ve tüm ülkeye, hatta sınır ötesine uzandı. TURİNG’in yayınında belirttiği bilgi ve belgeler büyük bir çaba ile bir araya getirildi ve birçok kurum da bundan yararlandı. Bu çalışmalar “Sinan’a Saygı” projesi olarak adlandırıldı. Proje konusuna  kısa bir alıntı ile başlayalım:
“Sinan’a Saygı Gezileri ve Sinan Eserleri Envanteri
Sinan’a Saygı’nın ilk adımlarından biri, Sinan eserlerini saracak toplumsal bilinç ve sahiplilik duygusunu yaratmaya çalışmak oldu. ÇEKÜL Gençlik Birimi, temsilciliklerin desteği ile envanter ve toplumsal bilinç oluşturulması sorumluluğunu üstlendi. Bu amaca yönelik olarak, 1998 yılında başlayan Sinan’a Saygı Gezileri, bizi İstanbul’da ve Trakya’da Sinan eserlerine taşıdı. 
Yazmalarda adı geçen 400’den fazla eserin yer aldığı Mimar Sinan Envanteri girişimi ise, Gençlik Birimi’nin coşkuyla başlayan uzun soluklu çabalarıyla boyutlandı. Bunu, Sinan’ın eserlerini tanıma, fotoğraflama, günümüzdeki durumlarını belgeleme çalışmaları izledi. ÇEKÜL Bölge Temsilcileri’nin desteğiyle envanterin kapsamı İstanbul’dan Anadolu’ya, Trakya’ya ve ulusal sınırlar dışına taşındı. Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş coğrafyasında Sinan’ın çağları aşan mirası kağıda döküldü.” 
Bu konuda ayrıntılar için aşağıdaki web sitesine göz atabilirsiniz: 
http://www.sinanasaygi.org/icerik.asp?ID=3
Bu proje kapsamında yapılanlan bir çalışma ise şöyle aktarılıyor: 
“Mimar Sinan Eserleri İstanbul ve Trakya Gezi Haritaları
Sinan’a Saygı Projesi’nin ilk adımı olarak başlayan Sinan’a Saygı Gezileri, 2006 yılı içinde yeni bir boyut kazandı. ÇEKÜL Bölge Temsilcileri’nin desteğiyle Mimar Sinan Envanteri’nin ölçeğini İstanbul’dan Anadolu’ya, Trakya’ya, ve ulusal sınırlar dışına taşındı. Sinan’ın eserlerini sistemli olarak fotoğraflanmaya, günümüzdeki durumlarını belgelenmeye devam ederken, on beş yıllık Mimar Sinan Envanteri birikimi de gezi haritalarına dönüşmeye başladı. İlk olarak, Mimar Sinan Eserleri İstanbul Gezi Haritası ve Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası 2007 yılı başında yayımlandı.” Bu konuda emeği geçenlerden biri de ÇEKÜL Trakya Temsilcisi Mimar Mehmet Tan arkadaşımız oldu. 
Ve günümüze geldiğimizde Sinan etkinlikleri içinde dikkat çekici bir proje haberlerde yer aldı: 
“Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ve Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TURİNG) iş birliğiyle, Trakya'daki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotası "Mimar Sinan'ın İzinde, Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk" projesi düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.
Mimar Sinan'ın eserleriyle ilgili farkındalık oluşturmak ve Trakya için alternatif turizm rotası meydana getirmek amacıyla TRAKYAKA ve TURİNG tarafından oluşturulan yeni turizm rotası ile ilgili projenin tanıtımı Selimiye Camisi bahçesinde gerçekleştirildi.”
Kalkınma ajanslarının bu konulara kaynak ayırması, projeler üretmesine en çok ben seviniyorum. Ajansların çalışmalarımızda yer almasının sağlanması konusunu Tarihi Kentler Birliği içinde ilk dile getiren benim. Ayrıca katıldığım Trakya Kalkınma Ajansı planlama toplantılarında kültür mirası konularının da yer alması için çaba gösterdim. Bu güne değin ÇEKÜL ve TKB olarak bölgede yapılmış tüm çalışmaları da kendilerine ilettim. Böyle sonuçları görünce mutlu olmamak mümkün değil. Ancak özellikle TURİNG Kurumu’nun bu çalışmada ÇEKÜL ‘ün adını anmasını beklediğimi söylersem çok da haksız sayılmam.
Ustalara saygı, emeğe saygı gerektirir diye düşünüyorum.
 Önümüzdeki hafta Cidde Belediyesi’nin davetlisi olarak Suudi Arabistan’da olacağım. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan El Balad bölgesi için bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Dönüşte izlenimlerimi sizlerle de paylaşacağım. Kaynak: Namık K. DÖLENEKEN 528 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 63
Facebook 83
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 204 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Küskünler sürpriz yapar mı?
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.