Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
FETÖ üyeliğine 9 yıl 9 ay ceza - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
FETÖ üyeliğine 9 yıl 9 ay ceza 3.4.2018 - 09:48:52
FETÖ/PDY üyesi oldukları ve örgüte para desteğinde bulundukları gerekçesiyle çoğu esnaf olan 21 sanığın yargılandığı ve ceza aldığı yargılamadan dosyaları ayrılan 1’i tutuklu 3 sanık hakim karşısına çıktı. Sanıklardan biri beraat ederken, biri hapis cezası aldı. Diğer sanığın ise dosyası ayrıldı.FETÖ üyeliğine 9 yıl 9 ay ceza
Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi oldukları gerekçesiyle haklarında Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve kamuoyunda “İş adamları Davası” olarak bilinen dosyadan ayrılarak, yeni bir esas numarası ile yargılanan tutuklu sanık Seçkin K., duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, tutuksuz yargılanan sanıklar Şener S. ile Sedat D. ve sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundular. 
  Mütalaa verildi
  Duruşmada ilk olarak mahkemeye ulaşan yazı cevapları ile tanık beyanları okundu. Ardından duruşma savcısı, esas hakkında mütalaada bulundu. Sanık Sedat D.’nin mevcut dosya kapsamı itibariyle sanığın eylemlerinin TCK 220/7 maddesinde yer alan “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla beraber, örgüte bilerek ve isteyerek yardım” suçunu oluşturduğu anlaşılmakla sanığın TCK 220/7 delaletiyle TCK 314/2 “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan cezalandırılmasını; sanık Şener S.’nin tüm dosya kapsamında üzerine atılı “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçunu işlediğini gösterir kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden, bu suçtan beraatına karar verilmesini talep etti.
  “Mahrem yapılanmada yer alıyor”
  Duruşma savcısı mütalaasında tutuklu sanık Seçkin K.’nin ise sohbet adı verilen örgütsel toplantılara katıldığı, örgüte himmet adı altında maddi yardımlarda bulunduğu, talimat doğrultusunda desteklemek amacıyla Bank Asya’ya para yatırdığı, kod adıyla FETÖ / PDY yapılanmasının “mahrem jandarma astsubay – uzman yapılanması” içerisinde hiyerarşik olarak öğretmen sıfatıyla faaliyet yürüttüğü, örgütün haberleşme programı ByLock’u kullandığı gerekçesiyle “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan cezalandırılmasını ve sanığın hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. 
  Dosyası ayrıldı
  Mütalaanın ardından sanık Sedat D.’nin ve avukatının mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etmesi üzerine mahkeme heyeti, ara kararında sanıklar Seçkin K. ve Şener S. yönünden hak kaybına yol açmaması açısından ve dosyalarının sürüncemede kalmaması için dosyanın sanık Sedat D. yönünden dosyanın ayrılmasına karar verdi. 
  Beraat etti
  Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından açıkladığı kararında sanık Şener S.’nin atılı suçu işlediğine dair cezalandırılmasına dair her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı delil elde edilemediğinden sanık Şener S.’nin beraatına karar verdi. 
  Üst sınırdan ceza
  Mahkeme heyeti, sanık Seçkin K.’nin ise TCK’nın 314/2 maddesi gereğince “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan, suçun işleniş biçimi, suçun işlendiği yer ve zaman, suçun konusunun önem ve değeri göz önüne alınarak alt sınırdan uzaklaşarak 7 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Heyet, cezayı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yarı oranında arttırarak 10 yıl 21 aya çıkardı. Heyet, sanığa iyi hal indirimi uygulayarak hapis cezasını 9 yıl 9 ay 15 gün olarak kararlaştırdı. Heyet, Seçkin K.’yi tahliye etmedi. -Kaynak: İlkyaz Savaş 1152 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 8 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.