Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya Rugby'de Hedef Final - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Spor
Trakya Rugby'de Hedef Final 11.9.2017 - 12:12:58
Trakya Rugby Kulübü, İstanbul’da Samsun ile karşılaşacağı çeyrek finaller öncesinde antrenmanlarına haftanın 6 günü devam ediyor. 7’li şampiyonada başarı için Edirnelilerden destek isteyen kulüp oyuncuları, rugby sporu ve Trakya Rugby Kulübü ile ilgili GÜNDEM’in sorularını yanıtladı.Trakya Rugby'de Hedef Final
Edirne’de 2010 yılında Rugby sporuna gönül vermiş Trakya Üniversitesi öğrenciler tarafından kurulan Trakya Rugby Kulübü, 7’li şampiyonada sahaya çıkacağı karşılaşma öncesinde antrenmanlarına devam ediyor. 24 Eylül Pazar günü İstanbul’da Samsun ile çeyrek final karşılaşmasına çıkacak Trakya Rugby Kulübü’nün antrenmanını izlerken; Trakya Rugby Kulübü Antrenörü ve oyuncusu Ömer Koltuk, takımın antrenman çalışmalarını, Trakya Rugby Kulübü Kaptanı ve Trakya Üniversitesi BESYO öğrencisi Aykut Kanaçlar ile Trakya Rugby Kulübü oyuncusu ve Trakya Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi Batuhan Balçın ise rugby sporu ve Trakya Rugby Kulübü ile ilgili sorularımızı yanıtladılar. Yaklaşık 30 sporcudan oluşan Trakya Rugby Kulübü olarak 7’li şampiyonaya Aykut Kanaçlar, Batuhan Balçın, Batuhan Özdemir, Ahmet Tarık Tekin, Ufuk Kığılcım, Ali Cöne, Zafer Eray, Serhat Doğan, Okan Kuç, Özkan Hacıosmanoğlu, Rıza Durmuş, Haktan Livada, Denizhan Taşdemir, Batuhan Durmuş ve Ömer Şahin kadrosu ile hazırlandıklarını açıklayan Trakya Rugby Kulübü Antrenörü ve oyuncusu Ömer Koltuk; “Bugünkü antrenmanımızda Rugby sporunda el ve pas koordinasyonu çok önemli olduğu için pas üzerine alıştırmalar yapacağız. 7’li rugby sporunda en önemli şey pastır. Çünkü büyük bir sahada 7 kişi oynuyorsunuz ve hızlı ve uzun pas atmanız gerekiyor. Bunun için olabildiğince pas antrenmanı yapıyoruz. Bugün, ayrıca kendi yaptığımız ‘scrum’ makinesi ile de çalışacağız. Savunma antrenmanı da yapacağız. Rugby sporunda savunma tek bir çizgi halinde oluyor. Genelde tek bir çizgi halinde adam adama baskı alınarak savunma yapılıyor. Biz şu anda 7’li rugby çalışıyoruz çünkü 24 Eylül’de finaller var. Union rugby sporuna ise bu finallerden sonra çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Rugby için geldim”
Trakya Rugby Kulübü Kaptanı ve Trakya Üniversitesi BESYO öğrencisi Aykut Kanaçlar ise Trakya Rugby Kulübü’nün 2010 yılında kurulduğunu söyleyerek; rugby sporuyla ilgili bilgileri paylaştı. Rugby sporunun 2 şekilde oynandığını açıklayan Kanaçlar; “Rugby sporunun ‘Union’ ve ‘Sevens’ diye 2 türü var. ‘Union’, 15 kişiyle oynanıyor. Sahada toplam 30 kişi oluyor ve 80 dakika sürüyor. ‘Sevens’ ise olimpik olan rugby branşıdır. O da 7’li oynanıyor ve maç 15 dakika oynanıyor. Böyle olduğu için de turnuvalar 2 gün sürüyor ve daha fazla maç yapılıyor. Kısa süreli olduğu için olimpiyatlarda yer verildi. Ben rugby sporuna lisede başladım. Trakya Üniversitesi’ni kazanınca da Trakya Rugby Kulübü’nde devam ettim. Şu anda takımın kaptanlığını yapıyorum. Trakya Üniversitesi’ne gelme amacım da burada rugby olmasıydı” dedi.

“Liseli oyuncular da almaya başladık”
Trakya Rugby Kulübü’nde yaklaşık 30 sporcu bulunduğunu ve sezonun başlamasıyla bu sayının artmasını beklediklerini söyleyen Kanaçlar; “Kurulduğumuz günden beri hem kadın takımı hem de erkek takımı olarak bütün turnuvalara katılmaya çalışıyoruz. Erkek takımı 2.Lig’ten 1. Lig’e yükseldi. Ancak kadın takımı turnuvalarda 4-5 senedir her turnuvada ilk 3’e gidiyor. Bu sene kulübümüze liseli oyuncular da almaya başladık. Altyapı çalışmalarımızı güçlendireceğiz. Çünkü yeni oyuncu bulduğumuzda mezun olduğu zaman gitmek zorunda kalıyor. Bu yüzden her sene oyuncu değişikliği yaşıyoruz. Bunu biraz daha minimalize etmek için liselerden oyuncu aramaya başladık. Amacımız onlara da rugby sporunu sevdirerek lisede başlatmak. Hem burada okuyup hem de takıma yıllarca hizmet verebilsinler diye altyapıya ağırlık veriyoruz” sözlerine yer verdi.

“Edirne sesimizi daha çok duyacak”
2017 yılında kurumsallaşmaya önem verdiklerini söyleyen Kanaçlar; “Daha önceden takımda her şeyi ayarlamaya çalışıyordu. Herkes oyuncuydu ve maça çıkıp idman yapıyorlardı. Bu sene kurumsallaşma yönünde takımı bölümlere ayırdık. Örneğin; bir bölüm sosyal medya, bir bölüm halkla ilişkiler, bir bölüm mali işler, bir bölüm yazı işleri olarak ayrıldı. Bunu yaparak herkesi takımda daha fazla iş yapmaya ve daha da söz sahibi olmaya yönlendirdik. Herkes sadece oyuncu olmasın, takımı daha da benimsesin istedik. Takım hepimizin mantığını işlemek için böyle bir yola başvurduk. Bu sayede takımımızın adını daha çok duyurmaya çabalıyoruz. Bu yıl Edirne adımızı daha çok duyacak. Maçlarımız olduğunda daha fazla seyircimiz olsun istiyoruz” dedi.

“Finallere gideceğiz”
Edirnelileri antrenmanları ve maçları izlemeye davet eden Kanaçlar, Edirne’nin bir güreş kenti olduğunun altını çizerek; “Rugby sporu da güreş gibi sert bir spor. İnsanlar izledikleri zaman hoşlarına gidiyor. O yüzden daha fazla izlesinler ki bizim de gelişmemize katkı olsun. Örneğin; bu yüzden hiç sponsor bulamıyoruz. Çünkü reklamımız yeterince olmuyor. İnsanlar rugby sporunun ne olduğunu bilmedikleri için sponsor da olmak istemiyorlar. Bu sene hem ‘sevens’ hem de ‘union’ olarak 2 lige de başvuracağız. Hatta ‘sevens’ grup aşamalarında 2 ay önce maçlarımız oldu ve finallere kaldık. Bu ay sonunda da finallere gideceğiz. 24 Eylül’de çeyrek final ile başlayacağız. İstanbul’da Samsun ile karşılaşacağız. Yüksek bir ihtimalle de bu turnuva TRT Spor televizyon kanalından canlı yayınlanacak. ‘Sevens’ta finallere kaldığımız için de önümüzdeki sezonda direkt Süper Lig’ten başlayacağız. Bu da bizim için güzel bir başarıdır” ifadelerine yer verdi.

“Tüm Türkiye’ye yayılıyor”
Rugby sporunun gelişmekte olan sporlardan biri olduğu için takımların öncelikle üniversite bazında kurulduğunu söyleyen Kanaçlar; “Üniversitede belirli bir aşamaya geldikten sonra aynı şehirde farklı kulüpler de kurulmaya başlıyor. Bunun en büyük örneği Eskişehir’dir. Eskişehir’de şu anda 2 takım, Ankara’da 3 takım, Samsun’da 2 takım var. İzmir’de takımlar artıyor. Büyükşehirlerde takımlar gelişmeye devam ediyorlar. Sadece bölgesel kalmıyor, tüm Türkiye’ye yayılıyor. Rugby sporuna başladığımda Türkiye’de 3 takım vardı. Zamanla insanlar bir şeyler istedikçe takımlar kurulmaya başlandı” dedi.
“Yeni federasyon ile ivme kazandı”
Rugby camiasındaki herkesin rugby sporunu hiçbir karşılık beklemeden yaptığını söyleyen Kanaçlar, yıllardır oynadığını ve maçlara gitme masraflarını dahi çoğu zaman kendi ceplerinden karşıladıklarını açıklayarak; “Herkes severek yaptığı için de gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Yeni gelen federasyon ile de çok daha iyi oldu. Eski federasyon kimseye yardımcı olmuyordu. Sadece masada oturan bir başkan vardı. Yılda bir kez milli takım kampı vardı. Onun dışında hiçbir şey yapılmıyordu. Ama daha sonra kayyum atandı. Bazı kötü şeyler yaşandığı anlaşıldı ve şu anda yeni federasyon geldi. Onlar da gayet güzel çalışmaya başladılar. Her şey daha da güzel olacak. Türk Rugby sporu şu anda ivme kazandı. Yeni federasyonun gelmesiyle daha iyi yerlere geleceğini düşünüyoruz. ‘Scrum’ makinamızın Türk Hava Yolları reklamında oynaması mükemmel bir başarıydı. Yurtdışından yabancı rugby sporcuları geldi ve o makinayı uçağa bağlayarak uçak ittiler” sözlerine yer verdi.

“Futbolda sakatlık daha çok”
Rugby sporundaki sertliğin kontrollü bir sertlik olduğunu açıklayan Kanaçlar, oyun içinde rakibe kontrolsüz müdahale edilemeyeceğini anlatarak; “Yoksa kendinizi sakatlarsınız. Her şey kontrollü bir şekilde yapılıyor. Herkes ne yaptığını biliyor. Üzerinize doğru koşan bir oyuncuyu tekniği bildiğiniz için yakalayıp çok rahat bir şekilde birlikte düşürebiliyorsunuz. Daha önce yapılan araştırmalarda rugby sporuna göre futbolda daha çok sakatlık olduğu açıklandı. Çünkü onlarda darbeler daha çok ayaklara yapılıyor. Bizde ise bacaklar ve bel yukarısına var. Sarılıp rakibini yere vuruyorsun. Zemin yeşil olduğu için de hiçbir şey olmuyor” dedi.

“Edirne sevilen bir şehir”
Edirne halkından ve Edirne Belediyesi’nden destek beklediklerini söyleyen Kanaçlar, Edirneli gençleri de idmanlara davet ederek; “Bizimle tanışmalarını çok isteriz. Maçlarımıza gelip seyredebilirler. Rugby sporunun ne olduğunu görseler kesin seveceklerdir. Daha önce Edirne’de milli takım kampları da oldu. Edirne, rugby sporu anlamında sevilen bir şehirdir. Çoğu takım da Edirne’ye gelerek rugby karşılaşmasına çıkmayı çok sever” ifadelerine yer verdi.

“Milli takıma 3 oyuncu verdik”
24 Eylül’de katılacakları finaller öncesinde haftanın 6 günü antrenman yaptıklarını söyleyen Kanaçlar, 2017 yılında Rugby Milli Takımı’na 3 oyuncu yolladıklarını açıklayarak; “Ben, Ali Cöne ve Furkan Keskin milli takım kampına katıldık. Milli takıma daha fazla oyuncu vermek istiyoruz. O yüzden daha fazla kendimizi tanıtarak daha fazla oyuncu çekmek istiyoruz. Edirne’den de destek bekliyoruz. Biz bu şartlarda bile Türkiye’de çoğu takımda olmayan imkânlara sahibiz. Diğer takımların en büyük sıkıntısı çim sahadır. Bizim çim sahamız var ve istediğimiz zaman antrenman yapabiliyoruz. Trakya Üniversitesi Rugby Topluluğu’nda olduğumuz için bize çim saha veriyorlar. Biz de üniversite takımı için de mücadele ediyoruz. ‘Scrum’ makinamız var ki bu neredeyse hiçbir takımda yok. Sadece ODTܒnün üniversite takımında olması lazım. O yüzden Edirne’den maddi destek olmasa bile destek bekliyoruz. Boş tribünlere oynamak istemiyoruz” dedi.

Rakip olarak geldi, kulübe katıldı
Trakya Rugby Kulübü oyuncusu ve Trakya Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi Batuhan Balçın ise Trakya Üniversitesi’ne gelme amacının lise döneminde başladığı rugby sporunu devam ettirmek olduğunu söyleyerek; “Türkiye Rugby Federasyonu’na bağlı çalışıyoruz. Edirne’de maçlar çoğunlukla Trakya Üniversitesi Ayşekadın Yerleşkesindeki sahada oynanıyor. Trakya Üniversitesi’ni kazanmadan önce Trakya Sevens Turnuvası düzenlenmişti ve ben Koç Üniversitesi ile birlikte turnuvaya katılmıştım. Çok güzel bir organizasyondu ve ben Trakya Rugby Kulübü’nü de uzun zamandır izliyordum. Trakya Rugby Kulübü gerçekten çok iyi oynuyor. Onları sahada izlediğimde ‘bu adamlar yorulmuyor mu?’ diye düşünüyordum. Antrenmanlarına gelince de neden yorulmadıklarını anladım. Bu sene Union Lig erken açılırsa İstanbul, Konya, Eskişehir, Ankara, İzmir, Samsun gibi deplasmanlara gideceğiz. Onlar da buraya gelecekler. Daha önce de Konya buraya gelmişti ve biz Konya’ya gitmiştik” sözlerine yer verdi.

Koç Üniversitesi’nden ‘scrum’ teklifi
Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde okuyan ve aynı zamanda takımda antrenör oyuncu olan Ömer Koltuk’un Trakya Rugby Kulübü için ‘scrum’ makinası ürettiğini söyleyen Balçın; “Rugby sporunda ‘scrum’ dediğimiz bir pozisyon var. ‘Union’da 8 kişi, ‘sevens’ta da 3 kişi birbirlerine kenetlenerek itmeye çalışırlar. İten taraf topu kazanır. ‘Scrum’ makinasını yaptık ve sosyal medyada paylaştıktan sonra Koç Rugby’den tanıdıklarım bana ulaşarak; ‘Ödeneği neyse karşılayacağız. Bize de yapar mısınız?’ diye teklifte bulundular. Ayrıca ‘scrum’ makinamız, Türk Hava Yolları’nın reklamında kullanıldı” dedi.

“İstanbul’da bile çoğu takımda yok”
‘Scrum’ makinesinin Sarayiçi’nde atölyede yapıldığını açıklayan Balçın; “İstanbul’da bile çoğu takımın ‘scrum’ makinası yokken Edirne’de bir üniversite takımının ‘scrum’ makinası vardı. En temel aletlerden bir tanesidir. Ayrıca kondisyonumuzu korumak için fiziksel çalışmalarımız da var. Şu anda çok amatörce olan bir sporu biz Edirne’de çok profesyonel bir şekilde yapmaya çalışıyoruz ve oyuncularımızın tamamı öğrencidir” ifadelerine yer verdi


Kaynak: Edirne Gündem Gazetesi 521 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
KAZANIR MI? KAYBEDER Mİ?
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
ETUS’a kıyak
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.