Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI OKUSUN - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. DÖLENEKEN
Namık K. DÖLENEKEN Namık K. DÖLENEKEN
1Test@Test.com
VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI OKUSUN 29.3.2018 - 10:53:26
Sadece son üç yılda yazdıklarıma bir göz attım. Yedi yazımın konusu taşkınlar olmuş. Bazen teknik çözümler önermişim, bazen hafife alanlarla dalga geçmişim. Sonuçta nehirler ve taşkın konusunu enine boyuna değerlendirmişim.“NE LAF DİNLEMEZ SU İMİŞ BU?”
Valiler, belediye başkanları, müdürler, hatta bakanlar demeç üstüne demeç vermişler ama su hiç oralı olmamış. O bildiği gibi akmaya, zaman zaman coşmaya, taşmaya, sel olmaya ve yıkıcı olmaya devam etmiş. Özetle su laftan anlamamış.
HAVA AÇINCA UNUTULMASIN
Bu yazıyı okuduğunuz sırada büyük bir olasılıkla, güneşli bir hava olacak. Yağmur, taşkın sel tehdidini unutup günlük işlerimize dalacağız. Unutmayalım. Hele bizi yönetenlerin hiç aklından çıkmasın. Yine yağacak, yine taşacak, yine yıkacak…
SORUN NEREDE?
Tüm açıklamalar son 50 yılın, son yüz yılın en büyük yağışı falan diye olacak her defasında. Altını bir kez daha çizeyim: Eskimiş istatistikleri bir kenara atma zamanıdır, çünkü iklim değişikliği diye bir şey var. Bundan sonra her yağış, her rüzgar, her doğa olayı şimdiye kadar görülmedik şiddette olacak. Hatta bu yağışların kuraklığı da aynı şiddette olacak. Bulgar baraj kapaklarını açtı kapadı sığ yaklaşımlarını da bir kenara bırakmak gerektiğini son aylardaki yağışlarda Havsa’da yaşananlar ile açıkça görmüş olduk.
“ALT YAPIMIZ YOK, AH BİR ALT YAPI YAPSAK HERŞEY HALLOLUR”
Bu kahve sohbeti düzeyini de bir kenara bırakmanın zamanı geldi de geçiyor. Yağış, taşkın ve yıkım ülke, şehir ayrımı yapmıyor, hele parti ayırımı hiç. Nitekim farklı partilerin yönettiği kentlerde aynı anda veya farklı zamanda ortaya çıkan felaketler bunun kanıtı.
İKLİM DEĞİŞTİ İSE YÖNTEMLER DE DEĞİŞMELİ
Madem iklim koşulları değişti, yağışlar, fırtınalar ani baskınlar şeklinde ve daha şiddetli olacak bizim de tüm planlamalarımızı bunun üzerine yapmamız gerekiyor. Yağışla gelen suyun sokaklara, caddelere ve nehirlere inmesini azaltacak ve yavaşlatacak yollar bulmak zorundayız. Bu doğrultuda:
• Çatı ve bahçelerden gelen sularının kesinlikle yerinde depolanması,  hiçbir şekilde yollara, meydanlara akıtılmaması birinci önemli önlem olacaktır. Bu sular kullanım amaçlı depolanabilmeli ve fazlasının doğal yollarla drenajı sağlanmalıdır.
• Bahçe, meydan, yol ve peyzaj düzenlemelerinde geçirgen malzemelerin kullanımı yaygınlaştırılmalı, olanaklar ölçüsünde sert zemin oluşturulmamalıdır. Bu tür alanların uygun yerlerinde de ani gelen suyun depolanması, hızının azaltılması için planlamalar yapılmalıdır.
• Her şeye karşın suyun yoğunlaştığı cadde ve sokaklarda altyapı bu fazla suyu alabilecek kapasiteye çıkarılmalıdır.
• Nehirlerin çevresinde uygun rezerv su depolama alanları ayrılmalı, debilerin yükselmesi halinde öncelikle bu alanlara su tahliyesi yapılarak debi kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.
• Taşkın yaratan suyun geldiği ve toplandığı alanlarda suyun hızını azaltacak bir bölümünü drene edebilecek bitkilerle oluşturulacak bir peyzaj düzenlemesine gidilmelidir
• Her şeye karşın suyun tarım alanları, rekreasyon alanları veya yerleşim alanlarına girmesi durumunda yapılacaklar için eğitim ve uygulamayı da kapsayan bir eylem planı hazırlanmalıdır.
KIRKPINAR’I SEL ALMASIN!
Valimiz, Belediye Başkanımız her türlü gereksiz tartışma ve zaman kaybını bir yana bırakarak Kırkpınar Er Meydanı’nın mevcut konumunu ve koşullarını son derece iyi bilen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a başvurarak yeni yapılacak Er Meydanı için taşkın riski olmayan bir yer önermelidirler. Her yağışta risk taşıyan, her yıl birkaç kez su altında kalan Osmanlı Sarayının Has Bahçesi’ni bahçe olarak bırakalım, tesis yapacak başka alanlar bulalım.
Tam bu yazımı tamamlarken akıl almaz bir dolu yağışı başladı, yanımdaki arkadaşım ben yaşamım boyunca böyle bir şey görmedim dedi. Ona da söyledim: Bundan sonra her yağışta aynı şeyleri konuşacağız… 

BEN DEMİŞTİM DEMENİN BİR YARARI YOK AMA:
Bu konuda yazdığım yazılarda birçok ayrıntı yer alıyordu. Hatta Ülkemizde ve Edirne’de bu konuda çalışan uzmanları bile yazmıştım. Meraklıları için eski yazılarımın linklerini veriyorum:
KANAL AMA NASIL? (01.04.2015)                http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/166/kanal-ama-nasil.html
BİRAZ KANAL, BİRAZ TARİH, BİRAZ REKLAM: O BENİM İŞTE… (10.12.2015) http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/219/braz-kanal-braz-tarh-braz-reklam-o-benm-te.html
SU BOYLARINDA ENDİŞELİ BEKLEYİŞE BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ (17.12.2015)  http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/220/su-boylarinda-endel-bekleye-br-zm-ners.htmlKaynak: Namık K. DÖLENEKEN 671 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Düşmanlık 10.5.2018
UCUZ KÜLTÜR OLUR MU? 3.5.2018
Selimiye çukurunda turizm 26.4.2018
Sinan'a saygı 12.4.2018
VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI OKUSUN 29.3.2018
SELİMİYE, SARAY, HASBAHÇE, MEVLEVİHANE 22.3.2018
Kumar savaşı devam ediyor… 15.3.2018
Suç duyurusu 13.3.2018
Kumar savaşı 22.2.2018
Selimiye mi, Muradiye mi? 15.2.2018
Kentsel dönüşüm deyince aklına TOKİ gelenlere… 1.2.2018
Fuarlardan fuar beğen: EMITT mi, Travel Turkey mi? 25.1.2018
Valinin treni viyadükten geçer 18.1.2018
Yoksa kentsel dönüşüm bir köşe dönüşüm aracı mı? 11.1.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 30
Web Siteleri 36
Facebook 63
Twitter 4
Instagram 1
Youtube 3


Ankete 137 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BEN KAZANDIM, CHP KAYBETTİ
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK…
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.