Edirne -4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI OKUSUN - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. Döleneken
Namık K. Döleneken Namık K. Döleneken
1Test@Test.com
VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI OKUSUN 29.3.2018 - 10:53:26
Sadece son üç yılda yazdıklarıma bir göz attım. Yedi yazımın konusu taşkınlar olmuş. Bazen teknik çözümler önermişim, bazen hafife alanlarla dalga geçmişim. Sonuçta nehirler ve taşkın konusunu enine boyuna değerlendirmişim.“NE LAF DİNLEMEZ SU İMİŞ BU?”
Valiler, belediye başkanları, müdürler, hatta bakanlar demeç üstüne demeç vermişler ama su hiç oralı olmamış. O bildiği gibi akmaya, zaman zaman coşmaya, taşmaya, sel olmaya ve yıkıcı olmaya devam etmiş. Özetle su laftan anlamamış.
HAVA AÇINCA UNUTULMASIN
Bu yazıyı okuduğunuz sırada büyük bir olasılıkla, güneşli bir hava olacak. Yağmur, taşkın sel tehdidini unutup günlük işlerimize dalacağız. Unutmayalım. Hele bizi yönetenlerin hiç aklından çıkmasın. Yine yağacak, yine taşacak, yine yıkacak…
SORUN NEREDE?
Tüm açıklamalar son 50 yılın, son yüz yılın en büyük yağışı falan diye olacak her defasında. Altını bir kez daha çizeyim: Eskimiş istatistikleri bir kenara atma zamanıdır, çünkü iklim değişikliği diye bir şey var. Bundan sonra her yağış, her rüzgar, her doğa olayı şimdiye kadar görülmedik şiddette olacak. Hatta bu yağışların kuraklığı da aynı şiddette olacak. Bulgar baraj kapaklarını açtı kapadı sığ yaklaşımlarını da bir kenara bırakmak gerektiğini son aylardaki yağışlarda Havsa’da yaşananlar ile açıkça görmüş olduk.
“ALT YAPIMIZ YOK, AH BİR ALT YAPI YAPSAK HERŞEY HALLOLUR”
Bu kahve sohbeti düzeyini de bir kenara bırakmanın zamanı geldi de geçiyor. Yağış, taşkın ve yıkım ülke, şehir ayrımı yapmıyor, hele parti ayırımı hiç. Nitekim farklı partilerin yönettiği kentlerde aynı anda veya farklı zamanda ortaya çıkan felaketler bunun kanıtı.
İKLİM DEĞİŞTİ İSE YÖNTEMLER DE DEĞİŞMELİ
Madem iklim koşulları değişti, yağışlar, fırtınalar ani baskınlar şeklinde ve daha şiddetli olacak bizim de tüm planlamalarımızı bunun üzerine yapmamız gerekiyor. Yağışla gelen suyun sokaklara, caddelere ve nehirlere inmesini azaltacak ve yavaşlatacak yollar bulmak zorundayız. Bu doğrultuda:
• Çatı ve bahçelerden gelen sularının kesinlikle yerinde depolanması,  hiçbir şekilde yollara, meydanlara akıtılmaması birinci önemli önlem olacaktır. Bu sular kullanım amaçlı depolanabilmeli ve fazlasının doğal yollarla drenajı sağlanmalıdır.
• Bahçe, meydan, yol ve peyzaj düzenlemelerinde geçirgen malzemelerin kullanımı yaygınlaştırılmalı, olanaklar ölçüsünde sert zemin oluşturulmamalıdır. Bu tür alanların uygun yerlerinde de ani gelen suyun depolanması, hızının azaltılması için planlamalar yapılmalıdır.
• Her şeye karşın suyun yoğunlaştığı cadde ve sokaklarda altyapı bu fazla suyu alabilecek kapasiteye çıkarılmalıdır.
• Nehirlerin çevresinde uygun rezerv su depolama alanları ayrılmalı, debilerin yükselmesi halinde öncelikle bu alanlara su tahliyesi yapılarak debi kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.
• Taşkın yaratan suyun geldiği ve toplandığı alanlarda suyun hızını azaltacak bir bölümünü drene edebilecek bitkilerle oluşturulacak bir peyzaj düzenlemesine gidilmelidir
• Her şeye karşın suyun tarım alanları, rekreasyon alanları veya yerleşim alanlarına girmesi durumunda yapılacaklar için eğitim ve uygulamayı da kapsayan bir eylem planı hazırlanmalıdır.
KIRKPINAR’I SEL ALMASIN!
Valimiz, Belediye Başkanımız her türlü gereksiz tartışma ve zaman kaybını bir yana bırakarak Kırkpınar Er Meydanı’nın mevcut konumunu ve koşullarını son derece iyi bilen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a başvurarak yeni yapılacak Er Meydanı için taşkın riski olmayan bir yer önermelidirler. Her yağışta risk taşıyan, her yıl birkaç kez su altında kalan Osmanlı Sarayının Has Bahçesi’ni bahçe olarak bırakalım, tesis yapacak başka alanlar bulalım.
Tam bu yazımı tamamlarken akıl almaz bir dolu yağışı başladı, yanımdaki arkadaşım ben yaşamım boyunca böyle bir şey görmedim dedi. Ona da söyledim: Bundan sonra her yağışta aynı şeyleri konuşacağız… 

BEN DEMİŞTİM DEMENİN BİR YARARI YOK AMA:
Bu konuda yazdığım yazılarda birçok ayrıntı yer alıyordu. Hatta Ülkemizde ve Edirne’de bu konuda çalışan uzmanları bile yazmıştım. Meraklıları için eski yazılarımın linklerini veriyorum:
KANAL AMA NASIL? (01.04.2015)                http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/166/kanal-ama-nasil.html
BİRAZ KANAL, BİRAZ TARİH, BİRAZ REKLAM: O BENİM İŞTE… (10.12.2015) http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/219/braz-kanal-braz-tarh-braz-reklam-o-benm-te.html
SU BOYLARINDA ENDİŞELİ BEKLEYİŞE BİR ÇÖZÜM ÖNERİSİ (17.12.2015)  http://www.namikkemaldoleneken.com/tr/detail/12/yaadka/220/su-boylarinda-endel-bekleye-br-zm-ners.htmlKaynak: Namık K. DÖLENEKEN 994 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İsveç’te belediye başkanı olmak… 3.1.2019
Ne işe yararsınız siz? 27.12.2018
Projelerini söyle 20.12.2018
Derdimiz su baskınları... 13.12.2018
Seçimler sele kapılırsa… 6.12.2018
Kim başkan olacak? 22.11.2018
Bir yol hikayesi 1.11.2018
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 64
Facebook 84
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 206 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pazar tezgâhı
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Toprak, çocuk, doğa… Çöp
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.