Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
KEDİ MERAKTAN ÖLÜR MÜ? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Filiz Mandacı
Filiz Mandacı Filiz Mandacı
filizy63@hotmail.com
KEDİ MERAKTAN ÖLÜR MÜ? 26.3.2018 - 10:42:37
Sevgili okur, mütemadiyen soru cevaplamak zorunda olduğum bir mesleğe sahip olduğum için şanslı sayıyorum kendimi. Çünkü durup dururken merak etmediğim pek çok şey var ve gençler sorunca “hakikaten yaa ne ki, niye ki, nasıl ki” motivasyonuyla bakmak ve okumak zorunda kalabiliyorum. Ya da cevabı bilsem de onların yaşlarına uygun anlatabilecek basitliğe indirgemek için kafa yorarken öyle konsantre oluyorum ki değişik aydınlanmalar yaşayabiliyorum.Bu bahsettiğim merak, tecessüs kategorisinde değil. Sevgili Yalvaç Ural’ın bir yazısında okumuştum. Bilgiye duyulan açlığı “merak” olarak tanımlasak da işimize yaramayacak, başkalarının hayatına dair röntgenlemeye merak değil “tecessüs” denilebileceğini yazmıştı. Hatta “kediyi merak öldürür” sözünü de “kediyi merak değil, tecessüs öldürür” şeklinde düzeltmişti. Yani yan komşunuzla ilgili “gecenin bu saatinde nereden geliyor acebaa” şeklindeki düşünceniz bilimsel merak kategorisine girmiyor naçizane. Eh, bolca mütecessis olduğumuz söylenebilir ne dersiniz? İnsanlık olarak “madem kara kutulara en büyük kazalarda bile bir şey olmuyor, neden uçakların tamamı kara kutu malzemesinden yapılmıyor ki” şeklinde düşünmeye başladığımızda olacak bu iş! 
Her neyse, öğrencilerimin birkaç parmak hareketiyle telefonlarından bulabilecekleri bilgiyi durmadan bana sorması sayesinde atmosferin neden mavi olduğu gibi fizik konuları da dahil pek çok bilim dalında birinci levelde olduğumu söyleyebilirim. Ah ama ekonomi tarihi derseniz, bence master degree* :) Lise düzeyinde işletme bilgisi ve üniversitede dört kredilik iktisat tarihi dersiyle bu seviye! Bu ancak kendimi beğenmişliğim ve sahip olduğum meziyetleri abartma huyumla açıklanabilir. Bir de seslendiğim kitlenin sahip olduğu bilgi birikimine karşı benim sahip olduğum bilgiyi açıklayabilme oranıyla :) Lise düzeyinde Osmanlı ekonomisi anlatan bir hoca düşünün. Çok zorlamayın diye, uzun kahverengi saçlı, kemikli burunlu, esmer ve zeki bir kadın bu. Hahay çok eğleniyorum şu anda. Gençlerin bir derste ortalama üç enteresan soru sorduğunu, bu dersin haftada dört saatten bir dönemde ortalama 60 saat, çarparsak bu hocanın 180 soruyla muhatap olduğunu düşünün. Soru başına beş dakika ayırsa bile bu hocanın soru cevaplamaya ciddi vakit ayırdığını söyleyebiliriz. Yemek, temizlik ve çocuklarının kavgalarını ayırmaya ayırdığı vakitten biraz daha az :)
Tamam, bu hoca bazen merakını celp etmeyen soruları “git, kendin araştır, bize de anlat” diye geçiştiriyor olabilir:) Ama bazen o saf meraka kıyamıyor. Bu yazıyı yazma nedenim de böyle bir soru. Gençlerden biri bu hafta bana “hocam, madem para lazım neden daha çok basmıyoruz” şeklinde vakti zamanında her insanın “hakikaten yav” pekiştirmesiyle kendi kendine sorduğu o malum soruyu sordu. İçimdeki ukala master öğrencisi,  çocuğa Bretton Woods sisteminden başlayarak uzun anlaşılmaz bir nutuk atmak istiyor, dışımdaki kifayetsiz tarih öğretmeni “çünkü enflasyon” diyebiliyorken, çok daha derinlerde, kendi merakıyla birlikte aşkla soran öğrencideki o saf merakı da tatmin etmek isteyen “her daim öğrenci kalan” tarafım bunu ona nasıl açıklayabilirim ki diye daha çok okuyor. Ve tabii ki buluyor! Bunu ona Almanya’daki hiper enflasyonla anlatmaya çalıştım zaten ama hemen önümüzdeki ders bulduğum basit örnek üzerinden anlatıcam. (Dünyada sadece 100 lira ve 10 elma olsa, 1 elma 10 lira olur. Sadece 10 elmanın olduğu bir dünyada daha çok para bassak misal artık 200 liramız olsa elmanın fiyatı artar. Artık bir elma 20 lira olur. Bu örnek bana ait değil, ama bu örneği bulabilmek için üç makale, yüz entry okudum :) Dolayısıyla epey kardayım.)
Yukarıda kanıtlamaya çalıştığım üzere “fazla merak kediyi hakikaten öldürmez, master derecesi olan bir kedi yapar” diyerek hepinize tecessüsten uzak, milletin hayatından ziyade kendinizinkiyle meşgul olduğunuz “merak dolu” günler dilerim.

* Yakınçağ Tarihinde yaptığım yüksek lisans Osmanlı maliyesiyle ilgiliydi. Siyakat yazısı okuyamasam da tasnif edilmiş epey belge okuduğum için biraz “hava atma” hakkım olsun lütfen :) Ah ama siz yargılamadan hemen itiraf edeyim, benden bilim kadını olmaz, ortalama bir öğretmen olmak beni ziyadesiyle tatmin ediyor.Kaynak: Filiz Mandacı 4813 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE 1.8.2018
BUNUN AŞKLA BİR İLGİSİ VAR 25.6.2018
BAZI FARKINDALIK ANLARI 19.6.2018
BABAMA BENZEYEN ADAM 11.6.2018
GEREKTİĞİ KADAR YAŞAMAK 4.6.2018
Hakkını arayamayanlar ülkesi 28.5.2018
AÇ AÇ, YABANCI DEĞİL, BENİM 24.5.2018
Çift Kutuplu Anneme 14.5.2018
FLORENCE NİGHTİNGALE 8.5.2018
Bize dair 30.4.2018
BİR KORSANIN AŞK VE İNTİKAM HİKAYESİ: RODOS’UN FETHİ 23.4.2018
Çılgın kalabalıktan uzak 16.4.2018
Mekan savaşları 9.4.2018
Kimse ve biri 3.4.2018
KEDİ MERAKTAN ÖLÜR MÜ? 26.3.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 81
Web Siteleri 130
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 6
Youtube 14


Ankete 365 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Memleket Partisi’nin memleketimizde durumu ne..
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Yürüyen Merdivenler
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Komplo teorisi
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Özçakır’dan acı haber
Özçakır’dan acı haber
S.S. Edirne Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yön..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.