Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
EDİRNE’DE CEZA KESİLEN ECZANE YOK - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
EDİRNE’DE CEZA KESİLEN ECZANE YOK 1.12.2021 - 15:12:42
Ülke genelinde bakanlık tarafından gerçekleştirilen denetimler kapsamında 250 işletmeye ceza uygulandı. Bazı ecza deposu ve eczanelerin stokçuluk yaptıklarına karşı cezai işlemler uygulandı. Edirne’de Edirne’de eczanelere kesilen herhangi bir ceza olmadığını belirten Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, eczanelere kesilen cezaların stokçuluktan kaynaklı olmadığını, ilaç takip sistemi üzerinde bakanlık ve eczanedeki verilerin örtüşmediğinden kaynaklandığını söyledi.EDİRNE’DE CEZA KESİLEN ECZANE YOK

                “Cezaların sebebi nedir?”
               
Ülke genelinde yapılan denetimler sonucunda ecza deposu ve eczanelerin stokçuluk yaptıkları gerekçesi ile ceza kesildi. Gündeme gelen cezaların sebebinin bakanlık ve eczanelerin verilerinin örtüşmediğini belirten Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, ilaç takip sistemi üzerinden her ilacın kare kodu ile takibinin yapıldığı bakanlığın denetimin de olan bir sistem olduğunu cezaların ise bakanlık verileri ve eczanedeki verilerin örtüşmemesinden kaynaklı olduğunu söyledi.
                Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçcıgil, “Edirne’de eczanelere kesilen herhangi bir ceza yok. Türkiye genelinde bazı denetimler oldu. Ve bunlarla ilgili cezalar kesildi. Yaygın medyada hiçbir eczacıya yakışmayacak stokçuluk tabirleri kullanıldı. Oradaki cezalarda stokçuluk olarak tabir edilebilecek cezalar değil esasında ilaç takip sistemi denilen her ilacın kare kodu ile takibinin yapıldığı bakanlığın denetimin de olan bir sistem var. Bakanlık verileri ve eczanedeki verilerin örtüşmemesinden kaynaklı, stokçuluk olarak adlandırılan bir ceza kesiliyor. Stokçuluk bizim bildiğimiz anlamda eczane de var olup saklananlardan dolayı diye kesinlikle öyle bir durum yok. Sadece ilaç takip sisteminin düzenli çalışmamasından kaynaklı bazı eczanelerde verilerin örtüşmemesinden kaynaklı olarak tutarsızlık olabiliyor. Bundan dolayı kesilen cezalar var.” Dedi.
                “Bazı ilaç gruplarında ciddi sıkıntılar yaşanıyor”
Türkiye genelinde bazı ilaç gruplarında sıkıntılar yaşandığını belirten Edirne Eczacı Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, döviz kurlarındaki değişmeler nedeniyle ilaç firmaları ürün getirmediğini, yeterli miktarın altında getirdikleri için bazı gruplarda ilaç bulmanın sıkıntı olduğunu söyledi.
                Kılıçcıgil, “Edirne özelinde ve Türkiye genelinde bazı ilaç gruplarında ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Depolarda ilaçlar bulunamıyor. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar çok büyük ölçekte ithal olan ürünler. Bunlar yurtdışından döviz kurları ile ülkemize getirilen ürünler, bundan dolayı döviz kurlarında ki ani değişmeler nedeniyle maalesef ithalatçı firmalar ya ürünleri getirmiyor ya da yeterli miktarın altında getirdikleri için şu anda genel olarak bazı gruplarda özellikle ciddi rahatsızlıklar ile ilgili gruplarda ilaç bulmak sıkıntı oluyor. En azından yeterli sayıda bulunmuyor, ya da yaygın olarak eczanelerin tümüne değil eczanelerin elinde olan stoklar ile idare ediliyor. Maalesef böyle bir durum söz konusu.” Şeklinde konuştu.  
                “Edirne’de eczanelerde Bulgar, Yunan yoğunluğu var”
               
Bulgar ve Yunan vatandaşların ilaçlarının çoğunu Türkiye’den temin ettiğini belirten Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçcıgil, döviz kurlarındaki farktan dolayı Bulgar ve Yunan vatandaşların çoğu ilacını Türkiye’den temin ettiklerini söyledi.
Kılıçcıgil, “Bulgar vatandaşların Edirne’de eczanelerden çok yoğunluğu var. Özellikle bulgar levasının değerlenmesi ile ilgili ortaya çıkan bir durum söz konusu. Daha önce böyle bir durum yoktu. Bunun temeli döviz kuru, eczanelerimizden şu ürün veya bu ürün diyebileceğimiz değil kullandıkları her şeyi alıyorlar. Çünkü maalesef ülkemizin parası değersizleştiği için kendi ülkelerinden alacakları ilaçları Türkiye’den çok daha ucuza temin ediyorlar. Özellikle aldıkları bir ilaç yok. Kullandıkları tüm ilaçları eczanelerimizden ucuz bir şekilde temin ediyorlar.” İfadelerine yer verdi.
Kaynak: Kumru Öngün 422 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TED EDİRNE KOLEJİ’NDEN BASKETBOL DALINDA BAŞARI TED EDİRNE KOLEJİ’NDEN BASKETBOL DALINDA BAŞARI 21.1.2022
“VATANDAŞLARIMIZ HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK” “VATANDAŞLARIMIZ HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK” 21.1.2022
HAMSİNİN FİYATI 20 LİRAYA DÜŞTÜ! HAMSİNİN FİYATI 20 LİRAYA DÜŞTÜ! 21.1.2022
ÖZTAŞ, SEVENLERİNİ YASA BOĞDU ÖZTAŞ, SEVENLERİNİ YASA BOĞDU 21.1.2022
BAHÇECİ GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI BAHÇECİ GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI 21.1.2022
MÜZEYE GELEN ÇOCUKLAR SİKKE BASIMI VE ARKEOLOJİ KAZI DENEYİMİ YAŞAYABİLECEK MÜZEYE GELEN ÇOCUKLAR SİKKE BASIMI VE ARKEOLOJİ KAZI DENEYİMİ YAŞAYABİLECEK 21.1.2022
GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI 21.1.2022
ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDI ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDI 21.1.2022
ESKİ BAŞKANLAR MEZARLARI BAŞINDA ANILDI ESKİ BAŞKANLAR MEZARLARI BAŞINDA ANILDI 21.1.2022
HIRSIZLIK ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI HIRSIZLIK ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI 21.1.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 99
Web Siteleri 151
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 10
Youtube 14


Ankete 416 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.