Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Aklını iki kişiye kiraya vermişler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Aklını iki kişiye kiraya vermişler 30.11.2021 - 18:56:17
Uzun süredir gündemde olan ekmek fiyatları hakkında basın toplantısı düzenleyen Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, fırıncıları yönetmeye çalışan ve dernek başkanlığı yapan kişinin fırını olmadan, kürek tutmasını bilmeden, un fiyatını bilmeden bir tane çalıştırdığı olmadan fırıncıları yönetmeye çalıştığını söyledi.Aklını iki kişiye kiraya vermişler

     
                Son günlerde sürekli gündeme gelen ekmek fiyatları nedeniyle Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO’nun ekmek tarifelerine zam taleplerine karşı yapılan eleştirilere cevap verdi.
                “ETSO kötü bir şey yapmıyor ki, ETSO sizin yanlış yapmanızı engellemeye çalışıyor”
                Uzun süredir ekmek fiyatlarının gündemde olduğunu belirten Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO’nun görevleri arasında üylerinin haklarını korumak, bilgilendirmek ve işleri kolaylaştırmak olduğunu söyledi.
                ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Bildiğiniz gibi odamızın görevleri arasında üyelerinin haklarını korumak, üyelerini bilgilendirmek, üyelerinin işlerini kolaylaştırmak var. Fırıncılar Odası'nın beyanatları var, 'ETSO şöyle yapıyor, böyle yapıyor'. ETSO kötü bir şey yapmıyor ki. ETSO sizin yanlış yapmanızı engellemeye çalışıyor. ETSO ne yapıyor? Diyor ki, arkadaşlar gelin toplantı yapalım, toplantıda üyelerimizi bilgilendirelim, sonucunda bazı yaptırımlara maruz kalırsınız, bunları açığa çıkaralım, bunları bilin. Çünkü fırıncı esnafımız, işlerin yoğunluğu nedeniyle çok fazla kanuna, kitaba, belgelere göz atamıyorlar. Dolayısıyla diyoruz ki, gelin sizi bilgilendirelim. Çünkü akıllarını iki kişiye kiraya vermiş arkadaşlar, onların dediklerini doğrultusunda, yaptıklarını doğru olarak kabul edip, devam ediyorlar. Sonucunda bazı yaptırımlara maruz kalıyorlar. Biz de bunlarla ilgili arkadaşları toplantıya çağırıyoruz, söylediğimiz 2-3 kişilik grup arkadaşlara telefon açıyor, toplantıya gelmelerini sabote ediyor.” İfadelerine yer verdi.
                “Toplantıya çağırıyoruz, 3 kişi sabote ediyor”
 
               Fırıncıların ETSO’dan ekmek zammı talepleri kilogramı 8.70 TL iken, tarife onaylanmadan 10 liradan satış yapmaya başladıklarını belirten ETSO Başkanı Zıpkınkurt, “Toplantıya gelseler, onlara diyeceğiz ki, tarifesiz ekmek satmayın, yanlış yapmayın ama onlar ekmeğin fiyatını 10 lira yaptılar. Arkasından doğal olarak disiplin soruşturmaları başladı, sonucunda ceza aldılar arkadaşlar. Yasaların bize verdiği yetkilerle uygulandı. Ticaret İl Müdürlüğü de bu konunun takipçisi. Bu arkadaşlar ekmeği 10 lira yaptıkları tarihte, bizden talep ettikleri fiyatların bir kısmı 8.70, bir kısmı da 9.09. 9 lira isterken ekmek satmak için 10 lirayı nereden de buldun da satmaya başladın 10 liradan. Nasıl bir yanlış içerisindesin. Yanlış yapıyorsunuz diyoruz, toplantıya çağırıyoruz, 3 kişi sabote ediyor, getirtmiyor toplantıya. Ondan sonra sonucuna katlanacaksın kardeşim. Yönetimimiz, disiplin kurulu oluşturdu orada bu işler görüşülmeye başlandı. Disiplin kurulu muhakkik atamış, bilirkişi atamış savunmalarını almış ve bu arada Ticaret İl Müdürlüğü bir tane daha tenkit yazısı yazdı. Bizde disiplin süreci maksimum 1 yıldır. 1 yıl içerisinde sonuçlandırmamız lazım. 3 Aralık'ta gönderilen yazıda, en ağır cezanın uygulanıp müdürlüğe bildirilmesi talebine rağmen 1 yıl boyunca odamızdan cevap alamadıklarını belirttiler. Ne diyorlardı? Oda üyesiyle kavga ediyormuş. Oda üyesini yanlış yapmayın diye toplantıya çağırıyor, uyarıyor, sen sabote ediyorsun göndermiyorsun. ” Şeklinde konuştu.
                “Adam kürek tutmasını bilmiyor”
               
Fırıncıları yönetmeye çalışan kişinin fırını dahi olmadığını belirten ETSO Başkanı Zıpkınkurt, fırını olmayan adam fırıncıları yönetmeye çalıştığını, fırıncılarında kendilerini teslim ettiklerini söyledi.
                Zıpkınkurt, “Fırıncılar Derneği Başkanı dediğimiz kişinin fırını yok, adam kürek tutmasını bilmiyor ama Fırıncılar Derneği Başkanı. Unun kaç para olduğunu nereden biliyorsun? Bir işçinin maliyetini nereden biliyorsun? Yanında çalıştırdığın bir tane adamın yok ama Fırıncılar Derneği Başkanısın. Fırıncılarıma üzülüyorum ben. Sonuçta bizim üyemiz. Onların haklarını korumak bizim görevimiz ama adamlara bunu anlatamıyoruz, fırını olmayan adam onları yönetmeye çalışıyor, onlar da kendilerini teslim etmişler.” Dedi.  
                “Edirne farklı bir cumhuriyet mi ki böyle bir fiyat isteniyor?”
                 81 il genelinde Edirne’de ki ekmek fiyatları kadar yüksek bir rakam istenmediğini aktaran ETSO Başkanı Zıpkınkurt, “12.50 olan bir il olmadığını, Edirne farklı bir yer mi, farklı bir cumhuriyet mi ki böyle bir fiyat istendiğini söyledi.
Zıpkınkurt, “8 tane dilekçe verdiklerini ve cevap vermediğimizi söylüyor. Bu dilekçeleri alıyoruz, yönetim kurulu bakıyor. Meslek komitesine havale ediyor. Meslek komitesi Türkiye genelindeki ekmek fiyatlarını araştırıyor, un fiyatlarını, maliyetleri araştırıyor. Ekmeğin kilosuna 9.09 istedikleri 26 Aralık 2020 tarihinde Türkiye'deki ekmek fiyatının ortalaması 7.14 lira. Edirne'de işçi maliyeti mi farklı, mazot mu farklı, un mu farklı? 81 vilayette böyle bir rakam yok. Bizim arkadaşların istediği rakam bu. Şimdi yeni fiyat istediler. Kilosuna 12 lira 50 kuruş istediler. Türkiye'de 26 Aralık 2021 tarihinde en yüksek fiyat 11 lirayla Van'da. 12.50'lik bir il var mı? Edirne farklı bir yer mi, farklı bir cumhuriyet mi ki böyle bir fiyat istiyorsun? Fiyatlarla alakalı odamıza şikayetler geliyor. Arkadaşlarımızı uyarıyoruz, 'yapmayın' diyoruz. Bugün tarifeleri olmamasına rağmen halen 2 liraya ekmek satıyorlar. Kim denetleyecek bunu? Denetleyecek kurum bana hesap soruyor bu adama neden ceza vermedin diye, çıkıp denetimini yapmıyor ve vatandaşını soydurmaya devam ediyor. Bana, 'üyene ceza ver' diyen adam çıkacak sahaya fiyatları denetleyecek. Ben kabul ediyorum, maliyetler tabii ki yüksek, girdi maliyetleri arttı ama bir tarafı korurken bir tarafı da batırmayalım. Ben üyemi tabii ki düşüneceğim ama vicdanımız var, biz de iş insanıyız. Türkiye ortalamasının üzerinde fiyat isteyeceksiniz, Türkiye ortalamasının üzerinde fiyat vereceğiz. Yok böyle bir şey.” Şeklinde konuştu.
                “İşimizi düşünürken komşumuzu da düşüneceğiz”
               
Edirne’ye binlerce turist geldiğini tarifelere uyulmadığı konusunda sıkıntılar olduğunu belirten ETSO Başkanı Zıpkınkurt, komisyon oluşturup denetimler için Ticaret İl Müdürlüğü'nden cevap alamadıklarını söyledi.
                Zıpkınkurt, “Şehrimize binlerce turist geliyor. Tarifelere uyulmadığı konusunda sıkıntılar var. Dedik ki gelin bir komisyon oluşturalım; Ticaret İl Müdürlüğü, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası olarak denetleyelim tarife dışı ürün satan var mı? Köftecidir, ciğercidir, otelcidir, fırıncıdır. 10 günden beri Ticaret İl Müdürlüğü'nden cevap alamıyoruz. Kalkmış arkasından fırıncıya ceza verdin mi diye 3 tane tenkit yazısı gönderiyorsun. Son müracaatlarında 10 lira fiyat istediler Esnaf Odası bu fiyatı verdi. Bu arada biz de yetkili kurulları oluşturduk. Yapılan toplantıda 2 kurum, Tarım İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü 10 liralık fiyata şerh koydu. Buna rağmen bakanlığa sorduk. Bakanlıktan gelen yazıda ekmeğin kilogram fiyatının 8.50 lira olması uygun görüldüğü belirtildi. Esnaf Odası 10 lirayı vermiş. Biz de Aralık ayında bu konuda toplanıp kararı vereceğiz. Meclisteki tüm arkadaşlarımız ticaretle uğraşan insanlar, dolayısıyla en iyi kararı vereceklerdir. Arkadaşlarımızın 12.50'lik dilekçesi var. O da araştırılacak, ne kadar haklı, ne kadar haksız bakılacak. TMO Genel Müdürü diyor ki, 300 liraya un alan adamı bana gösterin diyor. Maksimum fiyat 230 - 260 arası değişiyor kalitesine göre. 300 lirayı nereden buldunuz? Kaldı ki devlet sulpanse etmeye çalışıyor. Bütün bunlara rağmen, arkadaşlarımız para kazanamıyoruz diyor ama gelin görün ki fırıncının bir tanesi 230 gram ekmeği 1.25'ten satıyor. Hani para kazanamıyordunuz? Fırıncılar Derneği Başkanı diyor ki beni komşumla karşı karşıya getirme. Ben mi getiriyorum? Sen komşunun cebinden hakkın olmayan parayı almaya çalışıyorsun. İşimizi düşünürken komşumuzu da düşüneceğiz, günde 8 ekmek alan Ayşe teyzeyi de düşüneceğiz" ifadelerine yer verdi.
Filiz Uçan Kaynak: Filiz Uçan 119 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TED EDİRNE KOLEJİ’NDEN BASKETBOL DALINDA BAŞARI TED EDİRNE KOLEJİ’NDEN BASKETBOL DALINDA BAŞARI 21.1.2022
“VATANDAŞLARIMIZ HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK” “VATANDAŞLARIMIZ HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK” 21.1.2022
HAMSİNİN FİYATI 20 LİRAYA DÜŞTÜ! HAMSİNİN FİYATI 20 LİRAYA DÜŞTÜ! 21.1.2022
ÖZTAŞ, SEVENLERİNİ YASA BOĞDU ÖZTAŞ, SEVENLERİNİ YASA BOĞDU 21.1.2022
BAHÇECİ GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI BAHÇECİ GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI 21.1.2022
MÜZEYE GELEN ÇOCUKLAR SİKKE BASIMI VE ARKEOLOJİ KAZI DENEYİMİ YAŞAYABİLECEK MÜZEYE GELEN ÇOCUKLAR SİKKE BASIMI VE ARKEOLOJİ KAZI DENEYİMİ YAŞAYABİLECEK 21.1.2022
GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI 21.1.2022
ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDI ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDI 21.1.2022
ESKİ BAŞKANLAR MEZARLARI BAŞINDA ANILDI ESKİ BAŞKANLAR MEZARLARI BAŞINDA ANILDI 21.1.2022
HIRSIZLIK ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI HIRSIZLIK ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI 21.1.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 99
Web Siteleri 151
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 10
Youtube 14


Ankete 416 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.