Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
EDİRNE’DE 54 FIRINCIDAN 19 TANESİ ÜYELİKTEN ATILDI - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
EDİRNE’DE 54 FIRINCIDAN 19 TANESİ ÜYELİKTEN ATILDI 26.11.2021 - 15:07:27
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na üye fırıncıların son günlerde yaşadığı sorunlar hakkında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamuller Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz, İki yıldır ekmeğe zam yapılması için ETSO'ya 8 dilekçe verilmesine rağmen, bu dilekçelerin hiçbirinin gündeme getirilmediğini söyledi. 200 gram ekmeğin maliyeti 2 lira 70 kuruş olduğunu söyleyen Cambaz, “Bir kilo un 8 lirayken, bizden bir kilo ekmeğin 7 liraya satılması isteniyor.” Dedi.EDİRNE’DE 54 FIRINCIDAN 19 TANESİ ÜYELİKTEN ATILDI

Edirne’de bulunan 54 fırıncı esnafından fiyat tarifeleri nedeniyle 19 tanesinin üyelikten atılırken 15 tanesi ise kınama aldığı belirtildi. Fırıncıların fiyat artışlarına karşı ETSO’ya verilen dilekçelerin karşılıksız kaldığını belirten Edirne Fırıncılar Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz, fırıncı esnafının son aylarda yaşanan girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi.
            “Fırıncının zam talebini görmezden geldiler”
            İki yıldır ekmeğe zam yapılması için ETSO'ya 8 dilekçe verilmesine rağmen, bu dilekçelerin hiçbirini gündeme getirmediğini belirten Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamuller Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz,, “Fırıncı esnafı son aylarda yaşanan girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle zaten zor günler geçiriyor. Halkımızın yanında yer alarak, vatandaşın evine ekmek götürebilmesi için mücadele ediyoruz. Ama ne yazık ki, üyesi olduğumuz, bizim verdiğimiz aidatlarla hizmet sunan odamız bizi gerçekten zor durumlara sokmakta. İki yıldır ekmeğe zam yapılması için ETSO'ya 8 dilekçe vermemize rağmen, bu dilekçelerin hiçbirini gündeme bile getirmediler. Yani fırıncının zam talebini görmezden geldiler. Bizde esnaf ve Sanatkarları odalarının verdiği fiyat tarifesine uymak zorunda kaldık. Şimdi ise ETSO bizden fiyat tarifemizi kendi verdiği tarifeye çekmemizi istiyor. Yani 200 gram ekmeği 1,5 TL'den satmamızı istiyor.” Dedi.  
            “Maliyet 2 lira 70 kuruş olan ekmeği biz nasıl 1.5 liradan satalım”
            Raporlara göre 200 gram ekmeğin maliyeti 2 lira 70 kuruş olduğunu belirten Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamuller Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz,, maliyet 2 lira 70 kuruş olan ekmeği biz nasıl 1.5 liradan satılmasının istendiğini söyledi.
            Cambaz, “Şu anda Türkiye'de çok sayıdaki bilirkişi tarafından hazırlanan raporlara göre 200 gram ekmeğin maliyeti 2 lira 70 kuruştur. Şimdi maliyet 2 lira 70 kuruş olan ekmeği biz nasıl 1.5 liradan satalım. Bu fiyata satarsak nasıl ayakta durabiliriz. Şu anda biz kardan zarar etmiyoruz. Direk zarar ediyoruz. Halkımızı mağdur etmemek, halkın ekmeğe ulaşmasını sağlamak için mücadele ediyoruz. Ülkemizin yaşadığı şu zor günlerde, halkımızın yanında olarak kazanç hesabı yapmadan üretim yapıyor ve fakirin fukaranın karnını doyurabilmesi için mücadele ediyoruz. Bugün bir kilo un 8 lirayken, bizden bir kilo ekmeğin 7 liraya satılması isteniyor. Biz bunu nasıl gerçekleştirebiliriz. Devlet şu anda bu konunun çözümü için bize destek vermenin peşinde. Tahsisli un veya ucuz unu fırıncıya vererek ekmeğin vatandaşa ulaşması peşinde koşan bir devlet varken bizim ticaret ve sanayi odamız fırıncıyı batırmak gibi bir isteği var. Şu anda Esnaf Odaları’nın tarifesine uyduğumuz için ETSO bize dilekçe göndererek, ekmeği kendi verdikleri tarifeden satmamızı istiyor. İki yıldır zam talebimize cevap bile vermeyen ETSO yönetiminin bu baskısına bir anlam veremiyoruz.” Şeklinde konuştu.
            “Biz hala üretime devam etmek için mücadele veriyoruz”
            Fırıncı esnafının dayanma gücünün depolardaki un kadar olduğunu belirten Cambaz, Unu 140 liradan alırken ekmeği 2 liradan satıldığını un fiyatlarının şuanda 314 lira olduğunu söyledi.
            Cambaz, “Biz bugün işyerlerimizin kapısına kilit vuracak duruma geldik. Birlikte yaşadığımız halkla birlikte olmasak, ekmeğin değerini bilmesek bugün kapımıza kilit vururuz. Biz kimse ekmeksiz kalmasın derdindeyiz. Evinize ve evimize ekmek götürme derdindeyiz. Halkın mağdur olmaması için mücadele ediyoruz. Unu 140 liradan alırken ekmeği 2 liradan satıyorduk. Bugün un 314 lira. Biz hala üretime devam etmek için mücadele veriyoruz. Devletimizin bu konudaki çabalarını görüyoruz ve devletimize olan güvenimiz ve umudumuz hala devam etmektedir. Ama bizimde dayanma gücümüz, depomuzdaki un kadardır. Unumuz bittiğinde ne yapacağımızı bilmiyoruz.” İfadelerine yer verdi.
            “Süreç Edirne halkının ekmeğe ulaşmasını engellemez”
           
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile fırıncılar arasında yaşanan gerginlik halen devam ettiğini belirten Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamuller Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz, ETSO’nun baskı uygulayarak fırıncılara 5 yıl uzaklaştırma ile tehdit ettiğini söyledi.
            Cambaz, “Bildiğimiz gibi ETSO üyesi olduğu çok sayıdaki fırıncıyı bir yıl boyunca üyelikten geçici olarak uzaklaştırdı. Yaşadığımız bu gelişme fırıncıya verilen çok büyük bir cezadır. Bizce de üyesi olduğumuz odanın bize zalimliğidir. Konu hakkında yürütmeyi durdurma davası açtık. Yargıdaki işlem devam ediyor. Biz adalete güveniyoruz. Ama ETSO hala baskı uygulayarak bize 5 yıl uzaklaştırma ile tehdit ediyor. İki yıl önceki fiyatlara inmemizi istiyor. Bunun neden istendiği veya fırıncıya uyguladığı bu baskının nedenini biliyoruz. Umarım bu süreç Edirne halkının ekmeğe ulaşmasını engellemez. Çünkü bizim birer işletme olduğumuz unutulmamalı.” Dedi.
            “ETSO üyesi fırınlar kentteki ekmeğin yüzde 80'ini üretiyor”
           
Ekmek fiyatlarının güncellenmemesi durumunda zarar edilirse kapılara kilit vurup ve krizin geçmesini bekleyeceklerini söyleyen Edirne Ekmek İmalatçıları ve Unlu Mamuller Derneği Başkanı Yılmaz Cambaz, “ETSO üyesi fırınların kentteki ekmeğin yüzde 80'ini ürettiğini belirtti.
            Cambaz, “Zarar ederek, ayakta duramayız. Zarar edersek kapılara kilit vurur ve krizin geçmesini bekleriz. Şu anda ETSO üyesi fırınlar kentteki ekmeğin yüzde 80'ini üretiyor. Bu verdiğim rakamı tehdit olarak düşünmeyin, işin gerçeği bu. Biz halkın yanındayız. Komşumuzun evine ekmek götüremediği günü görmek dahi istemeyiz. Bizler burada yaşıyoruz, ekmeğimizi bu kentte üretiyoruz. Ekmeğimizi Edirne halkıyla paylaşıyoruz. Kimse ekmeğimizi paylaştığımız halkla aramıza giremez. Hele hele bu kriz günlerinde para kazanma derdinde olmadığımızı, herkesin evine ekmek götürebilmesi için mücadele verdiğimizi unutmayın.” İfadelerine yer verdi.  
 Kaynak: Kumru Öngün 390 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
TED EDİRNE KOLEJİ’NDEN BASKETBOL DALINDA BAŞARI TED EDİRNE KOLEJİ’NDEN BASKETBOL DALINDA BAŞARI 21.1.2022
“VATANDAŞLARIMIZ HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK” “VATANDAŞLARIMIZ HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIK” 21.1.2022
HAMSİNİN FİYATI 20 LİRAYA DÜŞTÜ! HAMSİNİN FİYATI 20 LİRAYA DÜŞTÜ! 21.1.2022
ÖZTAŞ, SEVENLERİNİ YASA BOĞDU ÖZTAŞ, SEVENLERİNİ YASA BOĞDU 21.1.2022
BAHÇECİ GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI BAHÇECİ GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI 21.1.2022
MÜZEYE GELEN ÇOCUKLAR SİKKE BASIMI VE ARKEOLOJİ KAZI DENEYİMİ YAŞAYABİLECEK MÜZEYE GELEN ÇOCUKLAR SİKKE BASIMI VE ARKEOLOJİ KAZI DENEYİMİ YAŞAYABİLECEK 21.1.2022
GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI 21.1.2022
ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDI ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDI 21.1.2022
ESKİ BAŞKANLAR MEZARLARI BAŞINDA ANILDI ESKİ BAŞKANLAR MEZARLARI BAŞINDA ANILDI 21.1.2022
HIRSIZLIK ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI HIRSIZLIK ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI 21.1.2022
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 99
Web Siteleri 151
Facebook 131
Twitter 11
Instagram 10
Youtube 14


Ankete 416 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2022 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.